Węgiel ma wiele zalet: oczyszcza z toksyn, dodaje urody. Do tego działa zbawiennie na chory żołądek i odpędza zło.
Kojarzy się mało przyjemnie - z lekiem na biegunkę, a mimo to właśnie przeżywa prawdziwy renesans! Węgiel aktywny (to jego farmaceutyczna nazwa) używany jest teraz głównie jako… kosmetyk.
Zakochane w nim panie mówią o nim: „czarne złoto”. I słusznie! Jego upiększające działanie jest bowiem nieproporcjonalne do ceny. Tani jest jak barszcz. Kupimy go za kilka złotych w każdej aptece czy zielarni – w postaci pastylek albo zamkniętego w kapsułkach proszku. A może mamy go już w swojej domowej apteczce, gdzieś na dnie? Nadeszła pora, aby go wygrzebać i zanieść do łazienki, włożyć do kosmetyczki lub trzymać w toaletce.
Skuteczniejszego remedium na cerę zanieczyszczoną, tłustą i trądzikową, w tak niskiej cenie nie znajdziesz. Doskonale wnika w pory skóry i je odtyka. Nadaje się do pilingów, ponieważ delikatnie usuwa martwy naskórek. W rezultacie cera jest oczyszczona, odświeżona, a jednocześnie niewysuszona.
Węgiel możemy też stosować do wybielenia zębów. Wystarczy jedna kapsułka oraz kilka kropli wody. Taką mieszankę za pomocą szczoteczki wcieramy w zęby, pozostawiamy na 3 minuty, a następnie płuczemy usta i myjemy pastą. Efekty będą widoczne już po pierwszej aplikacji.
Węgiel łagodzi swędzenie i pieczenie spowodowane wysypką lub ukąszeniem owada. Wystarczy wymieszać dwie jego łyżki z ½ łyżeczki oleju kokosowego. Mieszankę należy nałożyć na swędzące miejsca i zostawić. Powtarzać co pół godziny, dopóki nie poczujemy ulgi.
Co zrobić, by wyglądać jak milion dolarów? Maseczkę najprostszą na świecie! Wystarczy, że weźmiesz kilka rozgniecionych pastylek węgle (2-3 sztuki) albo proszek z kilku kapsułek i połączysz w miseczce z odrobiną przegotowanej wody lub jogurtu. Starannie wymieszaj na papkę. Gotową maseczkę nałóż na umytą i suchą skórę twarzy. Trzymaj 15-20 minut. Po tym czasie zmyj letnią przegotowaną wodą i wklep w twarz lekki nawilżający krem. Zabieg możesz stosować dwa razy w tygodniu.
To idealna pielęgnacja skóry zmęczonej grypową infekcją czy zatruciem żołądkowym. Przez kosmetyczki jest polecana do oczyszczania skóry tłustej ze skłonnością do zatykania się porów i do niedoskonałości.
Węgiel skutecznie usuwa szkodliwe produkty przemiany materii i ma działanie oczyszczające. Zapobiega wzdęciom i zgadze, dlatego wiele osób dbających o samopoczucie profilaktycznie włącza go do swojej diety.
Jak? Na przykład rozpuszczając kapsułkę w ½ litra wody z dodatkiem soku z całej cytryny, łyżki miodu, szczypty soli himalajskiej i posiekanych świeżych ziół: rozmarynu, tymianku, mięty. Szklanka takiej lemoniady, pita raz codziennie, oczyszcza organizm z toksyn, obniża ciśnienie krwi i poziom cholesterolu. Uspokaja też umęczone niestrawnością jelita i żołądek.
Czy wiesz, że węgiel na żołądek to spalone w odpowiednich warunkach drewno? O tym, że pochłania trucizny, medycy wiedzieli od wieków, ale co bardziej wtajemniczeni znali też inne jego zastosowanie, a mianowicie – pochłania wszelkie zło. Dlatego wiedźmy i znachorki często go paliły i okadzały dymem miejsca i obiekty, w których czaiły się siły nieczyste. Następnie po odmówieniu właściwego zaklęcia popiół ze spalonego węgla rozsypywały na cztery strony świata, by zdjąć klątwy.
Teskt: Malwina Maj
dla zalogowanych użytkowników serwisu.