Właśnie na polach dojrzewają zboża: owies dla alergików, pszenica na młodość, orkisz – pogromca toksyn. Teraz możesz korzystać z ich cudownych właściwości!
Czy wiesz, że kobieta, która używa do codziennej pielęgnacji i makijażu około 12 kosmetyków (co nie jest wcale rekordem), funduje swojemu organizmowi przez rok blisko dwa kilogramy 175 różnych substancji chemicznych. W dodatku ten koktajl z tablicy Mendelejewa dostaje się bezpośrednio do układu krwionośnego, bo nie przechodzi, jak żywność przetworzona, przez układ trawienny.
daj skórze urlop od kosmetyków!
Lepszej pory nie będzie. Na polach dojrzały zboża, drzewa uginają się od owoców, z grządek niemal wyskakują świeże warzywa. To tam teraz będzie twoja drogeria. Same naturalne składniki i zero chemii. Wreszcie będziesz wiedziała, co nakładasz na twarz i resztę ciała, bo do tej pory wcale nie było to takie oczywiste. Zacznijmy od zbóż.
Mamy z nich nie tylko chleb, makarony, kasze, wódkę czy piwo. To także najtańsze, choć chyba też najbardziej niedoceniane, naturalne kosmetyki. W ziarnach zbóż jest białko, sole mineralne, witaminy E oraz B. Drobno zmielonych ziaren można używać jak mydła – do mycia twarzy, zrobić z nich maseczki, pilingi, wywary do kąpieli. Cenna dla naszej urody i zdrowia jest także słoma z tych zbóż.
niedoceniony owies
Aż trudno uwierzyć, że dziś kojarzy się nam tylko z paszą dla koni i krów. Pierwsi poznali się na nim starożytni Grecy. Nie byli wprawdzie fanami owsianki, ale stosowali roślinę jako lek na nerwy, bóle kości i mięśni. Nasi zielarze także często sięgali po to pełne witamin, protein i soli mineralnych zboże. Zalecali zwłaszcza kąpiele w słomie, które goiły zapalenia skóry, grzybice. Plewami wypełniali sienniki – spało się na nich świetnie, bo zapach suszu łagodził napięcia nerwowe.
nawilżająca – z płatków owsianych
Paczkę płatków owsianych lub jęczmiennych (możesz zmieszać oba rodzaje) zalej wodą i ogrzewaj, aż powstanie kleik. Ciepły przecedź do wanny z wodą. Poleż w niej przynajmniej 15 minut. Możesz także 2 garści płatków owsianych zemleć na proszek i dosypać do kąpieli. Idealnie nawilża i odżywia skórę.
oczyszczająca Kąpiel w słomie
Torbę słomy owsianej (około kilograma) zalej 4 litrami ciepłej wody i odstaw na 2 godziny. Przecedź i wlej napar do wanny wypełnionej wodą. Kąpiel taka powinna trwać około 15-20 minut. Skóra jest po niej oczyszczona, miękka i jedwabista.
owsiany ratunek dla wrażliwej cery
Weź po łyżeczce zmielonych migdałów, płatków owsianych, miodu. Wymieszaj z 3 łyżeczkami mleka na gęstą papkę. Myj nią codziennie twarz i szyję, od czasu do czasu możesz zostawić jako maseczkę.
z mąki owsianej na tłustą cerę
Do łyżki mąki owsianej dodaj łyżeczkę octu jabłkowego. Myj papką twarz, jeśli masz tłustą i łojotokową cerę. Nada skórze gładkość i jedwabistość.
wygładzający
zmielone na proszek ziarna pszenicy lub orkiszu to delikatny środek złuszczający, kojący i wygładzający suchą skórę. Zanurz w nim dłonie i wcieraj mączkę łagodnymi kolistymi ruchami. Potem spłucz letnią wodą.
gruboziarnisty z mąki lub otrąb
gruboziarnista razowa mąka, podobnie jak otręby z pszenicy, owsa lub orkiszu, doskonale złuszcza martwy naskórek i zrogowacenia. Wcieraj jąna sucho. Polecamy zestaw: łyżka mąki i łyżka miodu, najlepiej scukrzonego. Zostaw papkę na kilka minut na twarzy. Po spłukaniu skóra będzie przypominać aksamit. Jeśli piling będziesz stosować regularnie, pozbędziesz się też zaskórników. W tym celu 3 łyżki otrąb zmieszaj z 2 łyżkami śmietanki, nałóż na twarz i dekolt na 15 minut. Resztkami pilingu mocno wymasuj skórę i spłucz wodą.
kiełkowy
łyżkę drobno posiekanych kiełków pszenicy lub orkiszu wymieszaj z łyżeczką zmielonych płatków owsianych, dodaj trochę wody mineralnej, żeby powstała gęsta papka. Wymasuj nią ciało (na twarzy zostaw kilka minut), potem spłucz chłodną wodą.
z orkiszu na podrażnienia
garść płatków orkiszowych zagotuj w odrobinie wody, żeby zmiękły. Wystudź i dodaj trochę miodu. Maskę nałóż na kilkanaście minut na twarz i szyję. Odżywi skórę, złagodzi podrażnienia.
20 g młodego owsa zalej 100 ml 70-procentowego spirytusu, zakręć słoik i odstaw na tydzień. Pamiętaj, żeby codziennie potrząsać. Zlej nalewkę, ziele odciśnij, wymieszaj płyny i przecedź przez filtr do kawy. Pij 3 razy dziennie po jedzeniu 15 kropli rozcieńczone w kieliszku wody. Przy bezsenności – użyj 20 kropli na kieliszek wody, pij wieczorem.
UWAGA!!! Zbożowe leki lub kosmetyki są bezpieczne, zwłaszcza gdy robisz sobie kąpiel czy nakładasz maseczkę. Jeśli jednak ty albo dziecko nie tolerujecie glutenu (białka występującego w nasionach pszenicy, żyta, jęczmienia i owsa), nie stosuj ich nawet na skórę. Nie dla ciebie też są wszelkie domowe maseczki czy inne zbożowe papki, bo mogą wywołać wysypkę. Do łagodzącej kąpieli możesz dolewać tylko kisiel z mąki ziemniaczanej. Jeżeli jesteś alergiczką, ostrożnie podchodź do kuracji sianem, bo w trawie często rosną zioła, które uczulają. Trzeba więc uważać na rumianek, miętę, tymianek, szałwię, bylicę, rutę, serdecznik, chmiel. W ciąży lepiej w ogóle unikać pachnących kąpieli, bo wiele ziół może spowodować gwałtowne ukrwienie skóry albo skurcze mięśni macicy.
Anna Ozdowska
fot. shutterstock.com
dla zalogowanych użytkowników serwisu.