Dynia ma same zalety! Zrobisz z niej jesienną zupę, zapiekankę i zdrowy deser. A maseczka z miąższu rozświetli Twoją cerę!
Swój intensywny kolor zawdzięcza beta-karotenowi, który barwi warzywa na żółto i pomarańczowo. Dzięki niemu jest jednym z najzdrowszych warzyw. Beta-karoten to bardzo silny przeciwutleniacz. Wyłapuje wolne rodniki, które niszczą komórki i powodują raka.
Badania dowodzą, iż częste jedzenie dyni obniża ryzyko zachorowania na nowotwory jelita grubego i żołądka. Beta-karoten wzmacnia też odporność, obniża poziom złego cholesterolu oraz opóźnia proces starzenia się. Dba więc o stan skóry, eliminując cellulit, wygładza zmarszczki, nadaje cerze blask.
Ale to nie jedyny cenny składnik dyni. Zawiera ona mnóstwo magnezu, żelaza, wapnia oraz – bardzo ważnego, szczególnie dla mężczyzn – cynku (wzmacnia włosy i ochotę na seks). Ma dużo wit. C, B1 i PP.
Klasyczny krem z dyni nie wszystkim smakuje. Zwykle dlatego, że jest mało doprawiony. Dynia wymaga cynamonu, imbiru lub innych aromatycznych przypraw. Niezależnie od tego, czy wykorzystujemy ją do pasztetu, żółtego pesto czy do koktajli i słodkich muffinek, można ją jeść na każdy posiłek.
Na śniadanie jako dodatek do owsianki, na obiad lub kolację w warzywnej zapiekance, a na podwieczorek w postaci gorącej, dyniowej czekolady. Jest niskokaloryczna – 100 g dyni to jedynie 30 kcal. I tania!
Dyniowa zupka dla dzieci jest lepsza jako pierwszy warzywny posiłek niż marchwiowa. Dynia nie kumuluje w swoim miąższu metali ciężkich ani azotanów, jest więc zdrowsza. A także bardziej lekkostrawna niż marchewka.
Wegańska gorąca czekolada z dynią:
• 4 szklanki mleka roślinnego,
• 2 szklanki przecieru z dyni,
• 2 płaskie łyżeczki przyprawy korzennej (mieszanki mielonych goździków, cynamonu, imbiru i gałki muszkatołowej),
• 6 łyżek kakao,
• ½ szklanki namoczonych wcześniej w ciepłej wodzie daktyli,
• szczypta soli.
Wszystkie składniki umieść w naczyniu blendera i miksuj. Następnie przelej do garnuszka i zagotuj, ciągle mieszając. Podawaj z dodatkową porcją mleka roślinnego i odrobiną syropu klonowego.
Świeże pestki dyni zabijają owsiki, glisty, tasiemce. Jeśli chcesz się ich pozbyć, zjedz na czczo 2 łyżki świeżych, obranych z łupinek pestek. Po 2 godzinach zażyj środek przeczyszczający. Kurację można powtarzać trzy razy w dwudniowych odstępach. To zwykle wystarcza, aby pozbyć się niechcianych gości.
W medycynie ludowej stosowana była jako środek moczopędny i żółciopędny. Działała zbawiennie przy opuchliznach, zatruciach pokarmowych czy niestrawności. Ze względu na dużą ilość błonnika pomaga w uciążliwych zaparciach.
Olej z dyni tłoczony jest z pestek odmiany zwanej bezłupinową. Ma ciemnozielony kolor. Jest zdrowym dodatkiem np. do surówki z zielonej kapusty.
Olej z pestek dyni ma właściwości nawilżające i odmładzające, doskonale nadaje się do smarowania skóry, szczególnie suchej, łuszczącej się albo trądzikowej. Z kolei zawierający mnóstwo mikro- i makroelementów miąższ dyni idealnie nadaje się na maseczkę
Maska nawilżająco-odżywcza z miąższem dyni
Wymieszaj ze sobą:
• ½ szklanki surowego miąższu,
• ½ szklanki jogurtu naturalnego
• 2 łyżki soku z cytryny,
• łyżkę oleju z pestek dyni.
Papkę nałóż na twarz i dekolt, zmyj po kwadransie.
Na ten temat
Teskt: Edyta Żuk-Kempa
Fot. Pixabay
dla zalogowanych użytkowników serwisu.