Strona 1 z 2
Ilekroć jestem w Hiszpanii, mam wrażenie, że moja dusza wędrowała już kiedyś po tym cudownym, zróżnicowanym i smakowitym kraju.
Mimo że znam tylko kilka podstawowych zwrotów hiszpańskich, gdy jestem w tym kraju, melodia języka brzmi bardzo swojsko i usta same chcą wypowiadać na przemian miękkie i chropowate dźwięki. Staram się zapamiętywać nowe wyrażenia. Fascynują mnie nazwy potraw: paella, sopa vasca (zupa z małży), pulpo a la gallega (ośmiornica z solą morską po galicyjsku) itp.
Kuchnia hiszpańska, choć nie tak znana jak włoska czy francuska, według mnie jest równie, jeśli nie bardziej fascynująca. Kształtowała się przez tysiąclecia.
Zróżnicowanie klimatyczne i geograficzne kraju, panowanie obcych władców, imigranci z różnych stron świata, przechodzące wieki temu przez Półwysep Iberyjski różne ludy, między innymi Celtowie, Kartagińczycy, Fenicjanie, Rzymianie i Arabowie – wszystko to wpłynęło na niezwykłe bogactwo tego, co obecnie jada się w Hiszpanii.
Każdy rejon kraju to osobna kulinarna historia. Warto ją poznawać po kawałeczku i smakować tak jak słynne hiszpańskie tapas.
reklama
★ Paella Danie pochodzi z okolic Albufeiry, gdzie uprawiano ryż. Jest wiele różnorodnych odmian paelli, lecz klasycznie wrzuca się do niej owoce morza: kalmary, omułki i krewetki. Nie dodaje się cebuli, ryż ma być sypki, a dodatek cebuli powoduje, że robi się mazisty. Weź: ● kilka ładnych dojrzałych pomidorów ● czerwoną i zieloną paprykę ● filiżankę zielonej fasolki lub groszku ● 3 karczochy ● 3 ząbki czosnku ● ½ szklanki oliwy ● 2 filiżanki krótkoziarnistego ryżu ● kilka nitek szafranu albo pół łyżeczki kurkumy ● 2 l wywaru rybnego ● ¼ kg kalmarów (całych lub krążków) ● 6-8 królewskich krewetek
Warzywa i owoce morza oczyść, spraw i pokrój na paski bądź kawałki. ¹⁄³ oliwy rozgrzej mocno na patelni, dodaj karczochy, groszek, paprykę i podsmaż. Dopraw solą morską, oprósz pieprzem i smaż jeszcze 10 minut na małym ogniu. Na dużej patelni, w której będzie przygotowywana paella, podsmaż na reszcie oliwy posiekany czosnek, wrzuć jarzyny i wsyp ryż. Delikatnie mieszaj, aż ryż się zeszkli, wtedy dodaj kalmary, pomidory, posól, popieprz i duś jeszcze około 10 minut. Do gorącego wywaru rybnego wrzuć szafran albo kurkumę i przelej go na patelnię z ryżem. Całość duś na małym ogniu 10 minut. Dodaj krewetki i jeszcze chwilę duś. Przed podaniem możesz dołożyć osobno uduszone małże lub langusty i przybrać danie cząstkami cytryny. Do popijania wino Cava bądź Rosado.
★ Sopa vasca (zupa z małży) Gdy pielgrzymi przybywali do Santiago de Compostela, wędrowali na plaże w poszukiwaniu dużych, płaskich muszli, które kryły smakowite ślimaki. Pieczono je na rozżarzonych węglach, a jedyną przyprawą była morska woda. Taka uczta była kresem pielgrzymki. Weź: ● kilogram świeżych małży ● litr wywaru z warzyw ● główkę czosnku ● pęczek świeżej kolendry ● ¼ l białego wina ● łyżkę szafranu lub ½ łyżki kurkumy ● łyżkę oliwy ● sól morską i pieprz do smaku
Małże umyj pod bieżącą wodą i wrzucaj do gotującego się wywaru z warzyw. Posiekany czosnek i liście kolendry wymieszaj z oliwą, dodaj do zupy. Kiedy małże się otworzą, wlej wino i zamieszaj. Dopraw solą, pieprzem i szafranem albo kurkumą. Małże, które się nie otworzą, należy wyrzucić.
★ Gazpacho andaluz Chłodnik z pomidorów i chleba oddaje ducha Andaluzji – z kilku prostych składników powstaje niezwykle lekka i smaczna zupa. Znakomicie gasi pragnienie i uzupełnia minerały w upalne dni.Weź: ● 3 kromki białego chleba ● 3 ząbki czosnku ● 4 łyżki oliwy ● ½ kg dojrzałych pomidorów ● strąk ostrej papryczki ● cebulę ● ogórek ● 2 łyżki octu z sherry lub winnego ● sól i czarny pieprz do smaku
Jedną kromkę chleba pokrój w kostkę i podsmaż na oliwie. Czosnek utrzyj w moździerzu z dodatkiem soli. Pozostały chleb pokrusz na drobne kawałki i włóż do miski, dodaj miazgę czosnkową i nieco oliwy. Ucieraj mikserem, wlewając oliwę, aż do uzyskania jednolitej masy. Odstaw na pół godziny. Umyj i obierz warzywa. Jedną trzecią pokrój w kostkę. Pozostałe wrzuć do pasty chlebowo-czosnkowej i utrzyj na papkę. W razie potrzeby przetrzyj przez
sito, dolej ocet i około ½ l wody mineralnej. Odstaw na 2 godziny do lodówki. Przed podaniem zamieszaj, podawaj z resztą warzyw i grzankami z chleba.
dla zalogowanych użytkowników serwisu.