Czy duża różnica wieku między małżonkami wpływa negatywnie na związek? To pytanie zadali sobie naukowcy, którzy przebadali pod tym kątem tysiące par w ciągu ostatnich kilkunastu lat. Odpowiedź może być zaskakująca.
Udane małżeństwa prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa z o 24 lata młodszą Melanią i prezydenta Francji Emmanuela Macrona z blisko 25 lat starszą Brigitte Trogneux pobudziło wyobraźnię wielu starszych panów i pań. Czy jednak związek ludzi, których dzieli tak wiele lat, to naprawdę dobry pomysł?
Naukowcy z University of Colorado Boulder opublikowali właśnie wyniki kilkunastoletnich badań satysfakcji ze swoich małżeństw blisko 10 tysięcy par. Co roku wypełniały one ankietę z pytaniami o zadowolenie ze wspólnego życia.
Na początku była sielanka, w każdym razie z punktu widzenia starszego pana młodego i starszej panny młodej – byli najbardziej zadowoleni ze wszystkich badanych. Za zimny prysznic dla „starszych” można uznać najniższe zadowolenie młodszej połowy w takich związkach, i to niezależnie od płci.
Kryzys przechodziły takie pary już po sześciu, góra dziewięciu latach. Problemem była nieumiejętność podejmowania wspólnych decyzji. „Starzy” chcieli rządzić, „młodym” to się nie podobało. Katastrofą zawsze okazywało się obniżenie poziomu życia i utrata pracy. O ile pary równolatków radzą sobie z takimi zawirowaniami całkiem nieźle, o tyle w przypadku par z dużą różnicą wieku zawsze oznaczają one koniec małżeństwa.
Może zainteresować Cię również: Uwodzenie – sztuka, która daje władzę.
Fot.: ONS, Shutterstock, Pixabay
dla zalogowanych użytkowników serwisu.