Bóle stawów, zębów, migreny, bolesne skurcze mięśni... Chcesz z nimi wygrać? Oto 5 kroków do zdrowia. Zamiast faszerować się prochami, zmień dietę!
Po pierwsze nie zakwaszaj
Dla dobrostanu organizmu ważna jest równowaga kwasowo-zasadowa krwi. Źle wpływają na nasze zdrowie te potrawy, które ją zaburzają. Chodzi o ich wpływ na odczyn pH naszej krwi (powtórka z chemii: pH jest miarą kwasowości lub zasadowości roztworów), powstający, gdy organizm wykorzysta zawarte w jedzeniu substancje odżywcze. Mówimy, że pokarm jest kwaso- lub zasadotwórczy, kiedy składniki, które z niego przyswoimy, powodują wzrost kwasowości albo zasadowości naszej krwi.
Prawidłowa dieta powinna w 80 proc. składać się z produktów zasadotwórczych i w 20 proc. z kwasotwórczych. Niestety, większość tego, co jemy, jest kwasotwórcza. Na przykład mięso. Na talerz powinno trafiać tylko obok zasadotwórczych ogórków, sałat liściastych, cukinii albo kalafiora. Nigdy ziemniaków, a zwłaszcza frytek lub pieczywa. Bułka z kotletem i sosem, mielony z frytkami i majonezem, czyli typowy fast food, to najgorsze, co możemy zjeść.
Przeciw szkodliwemu, nadmiernemu zakwaszaniu organizmu warto jeść też inne zielone warzywa: szpinak, rukolę, brokuły, zielony groszek, i to nawet dwa razy dziennie. Podobnie, czyli alkalizująco, działają także owoce, ale zawierają sporo cukru, lepiej więc sięgać po warzywa. Jedzenie pięciu porcji warzyw i owoców dziennie to kardynalna zasada zachowania dobrego samopoczucia i zdrowia. Można dodatkowo wesprzeć organizm suplementami zawierającymi przeciwutleniacze, jak wit. C, która wspiera nasz system obronny w walce ze stanami zapalnymi. Usprawnia również formowanie kolagenu, utrzymując w formie chrząstki.
Po drugie jedz zdrowe białko
Białko to podstawowy budulec naszego ciała, niezbędny do leczenia jego uszkodzeń. Ale wysoka zawartość białka w czerwonym mięsie zakwasza organizm. Jeśli lubimy mięso i jadamy je często, powinniśmy liczyć się z tym, że mogą nas dopaść nadciśnienie, miażdżyca, osteoporoza, cukrzyca, nowotwory, zwyrodnienia stawów i nadwaga. Zaczyna się zwykle niewinnie: od zmęczenia, problemów z koncentracją, zaburzeń snu.
dla zalogowanych użytkowników serwisu.