Zabawa z promieniami z założenia powinna trwać krótko. Zbytnia zachłanność i brak zabezpieczenia kończy się cierpieniem. Sprawdź, jak ukoić i zregenerować poparzoną skórę.
Latem łatwiej się zakochujemy, mamy większą ochotę na seks… Przypadek? Ależ skąd! Tę niezwykłą energię daje nam słońce. Jego promienie działają antystresowo, pobudzają krążenie, wyzwalają hormony szczęścia i miłości. A na dodatek poprawiają nam urodę! Pod wpływem słońca cera się wygładza i wygląda zdrowiej. Ustępuje trądzik, egzema czy łuszczyca. Poza tym piękna opalenizna sprawia, że lepiej czujemy się we własnej skórze. I ta świadomość, że w słonecznej odsłonie jesteśmy jeszcze bardziej seksowne… Bezcenna!
W tej sytuacji trudno się dziwić, że niejedna z nas spędza na plaży więcej czasu, niż powinna. W poprzednim numerze „Wróżki” pisaliśmy o tym, jak się opalać, by nie zaliczać wpadek. Wiemy jednak, że słońce potrafi omamić. Chwila nieuwagi i – zamiast kuszącej czekoladki – przypominamy czerwony buraczek. Poparzona skóra piecze, swędzi, zaczyna schodzić. Dobrze wiedzieć, jak ją wtedy ratować, żeby zapobiec dalszym stratom – wysuszeniu, zmarszczkom i przebarwieniom. Oto praktyczny poradnik plażowiczki „mądrej po szkodzie”.
Po pierwsze: ochładzaj
Jeśli skóra jest czerwona i pali żywym ogniem, zacznij od chłodnego prysznica, bez mydła czy żelu, bo mogą ją dodatkowo podrażnić. Zimna woda osłabi czułość zakończeń nerwowych i ból będzie mniej dokuczliwy. Ale uwaga, nie przykładaj kostek lodu czy mrożonek, bo grozi to szokiem termicznym. Potem delikatnie osusz ciało ręcznikiem i działaj dalej. Jest wiele skutecznych domowych sposobów na ukojenie przypieczonej słońcem skóry.
Maseczka ze zsiadłego mleka
Weź pół szklanki kwaśnego mleka, które stało w lodówce (może być też jogurt czy kefir). Delikatnie smaruj nim skórę. Kiedy dobrze zaschnie, zmyj letnią wodą. Powtarzaj zabieg, aż poczujesz ulgę.
Okład z tartych ziemniaków lub ogórka
2-3 ziemniaki (lub kilka świeżych ogórków) obierz, wypłucz w lodowatej wodzie i zetrzyj jak najdrobniej. Dodaj pół łyżki oliwy i nałóż na poparzone miejsca. Przykryj gazą. Zmieniaj opatrunek tak często jak to konieczne.
• banan z żółtkiem
Miąższ banana i jedno żółtko zmiksuj na papkę. Nałóż na skórę, na 15-30 minut, potem zmyj letnią wodą. Banan zawiera witaminę A, żółtko – lecytynę i witaminę E, taka kuracja zastąpi więc smarowanie skóry balsamem.
Po trzecie: regeneruj
Zniszczoną słońcem skórę trzeba wzmocnić i odżywić. Inaczej pojawią się zmarszczki, suche placki lub brzydkie ciemne plamy.
Odżywczy krem przeciwzmarszczkowy
Weź małe pudełko dowolnego, taniego kremu nawilżającego. Dodaj po 2 łyżeczki według uznania:
• olejku arganowego, który genialnie regeneruje i odżywia przesuszoną skórę i zabezpiecza ją przed szkodliwym działaniem słońca i wiatru. Jest dobry do każdego rodzaju skóry.
• oleju z krokosza barwierskiego – nie tylko odżywia, ale i matuje cerę. Idealny do skóry skłonnej do przetłuszczania.
• olejku rokitnikowego – doskonale nawilża i chroni przed słońcem, bo zawiera beta-karoten. Wskazany do cery suchej i dojrzałej.
Wykąp się w świetle Księżyca!
Tak, jak słońce rozgrzewa i pobudza ciało, tak księżyc je wychładza i działa kojąco – mówi tradycyjna medycyna indyjska. Według jej zaleceń po całym dniu plażowania dobrze jest w nocy otworzyć okno i posiedzieć nago w księżycowym świetle (im bliżej pełni, tym lepiej). Taka kąpiel zmniejszy energię pitta w ciele i przywróci równowagę.
Odbuduj skórę od środka
Jeśli smażyłaś się na słońcu jak frytka, część kolagenu w skórze na pewno jest zniszczona. A bez niego nie ma mowy o młodym wyglądzie! Aby przywrócić cerze jędrność, jedz jak najwięcej zielonych warzyw, np. szpinaku, sałaty, kapusty, groszku. Luteina, która nadaje barwę tym roślinom, przyspiesza wytwarzanie nowego kolagenu. Do jego powstania potrzebna jest także witamina C. Znajdziesz ją w porzeczkach, aronii, cytrusach, natce pietruszki, kiszonej kapuście.
Ziołowa odnowa
• aloes – chłodzi i pomaga odbudować zniszczone tkanki, zapobiega powstaniu blizn. jak stosować: smaruj skórę przekrojonym wzdłuż liściem.
• owies – działa przeciwzapalnie, łagodzi podrażnienia i wspomaga gojenie (więcej o owsie na str. 94-95). jak stosować: ziarna zmiel na proszek, dodaj trochę wody. Owsiany kleik nakładaj na poparzenia.
• poziomki – odświeżają koloryt cery i rozjaśniają przebarwienia.
jak stosować: z owoców (mogą być mrożone) wyciśnij łyżkę soku i zmieszaj go z łyżką mleka. Przecieraj twarz rano i wieczorem.
Wykorzystaj moc kamieni
Chcesz zwiększyć odporność skóry na słońce? Połóż przy łóżku stylbit. Po całym dniu opalania specjaliści od litoterapii zalecają okład z chłodnej wody, w której przez kilka godzin moczył się ametyst.
Joanna Kulesza
fot. getty images, shutterstock
dla zalogowanych użytkowników serwisu.