Zbieracze dzikich roślin nie mają powodu do narzekań. Wiele z tych o jadalnych liściach to bliscy lub dalecy krewniacy naszych jarzyn. Dzika kapusta czy burak, które można spotkać na plażach południowej i zachodniej Europy, mają liście i kwiaty, ale żadnych tam główek czy zgrubiałych korzeni – to wszystko jest już wymysłem człowieka i wynikiem selekcji.
W miejscach położonych na uboczu, na przydrożach czy placach budów, znajdziemy wiele roślin z rodziny kapustowatych (inaczej – krzyżowych). Ta dawna nazwa „krzyżowe” wynika stąd, że wszystkie rośliny z tej grupy mają płatki ustawione jakby na krzyż. Ich kwiaty są białe lub żółte, rzadziej różowe i fioletowe. Należą tu kapusta i jej odmiany (brokuły, kalafior, brukselka), rzodkiew, chrzan, rzeżucha, a także maciejka czy miesiącznica. Można je bezpiecznie zjadać, bez obawy, że się zatrujemy. Większość ma za to piekący smak. Niektóre palą wręcz żywym ogniem, np. chrzan, i nadają się tylko na przyprawę. Te łagodniejsze (ich młode liście i pędy) można używać do sałatek czy zup.
Ostry smak gorczycy jest jeszcze intensywniejszy po zalaniu jej chłodną wodą i odczekaniu ok. 10-15 minut. Dodanie do niej wrzątku, octu lub soli sprawia, że potrawa jest mniej pikantna. Późną wiosną czasem całe wielkie pola pokrywają się żółtymi kwiatami różnych chwastów z rodziny kapustowatych. Podobne trochę do rzepaku, są jednak mniejsze i bledsze. Najczęściej można znaleźć wśród nich gorczycę polną (Sinapis arvensis) i rzodkiew świrzepę (Raphanus raphanistrum).
Te dwa gatunki mają liście przypominające liście rzodkiewki. Jeśli są młode, świetnie nadają się do zup i sałatek. Jeść można także kwiaty i młode zielone owoce (łuszczyn), dopóki są miękkie, smakują jak fasola szparagowa z lekko pikantną nutą. Gorczyca polna to krewniaczka uprawnych gorczyc – białej (Sinapis alba) i czarnej (Sinapis nigra), które są znanymi przyprawami. Ale także i nasiona świrzepy, też o smaku gorczycy, tak licznie występowały w zbożu, że w dawnej Anglii odsiewano je i sprzedawano jako „gorczycę z Durham” (Durham mustardseed).
dla zalogowanych użytkowników serwisu.