Strona 1 z 2
W paryskich kafejkach o poranku roi się od młodych i starszych ludzi, którzy nie wyobrażają sobie rozpoczęcia dnia pracy bez wypicia kawy, zjedzenia croissanta i przejrzenia porannej gazety.
Portugalczycy i Włosi siadają przy porannym espresso, zagryzając je słodkimi babeczkami i plotkują, oglądając się za dziewczynami. W chłodniejszych klimatach Anglicy zaczynają dzień od tradycyjnych jajek na bekonie, Austriacy od śniadania wiedeńskiego – jajecznicy i paróweczek. Do tego mleczna kawa.
Śniadanie to nie tylko poranna dawka kalorii. To chwila rozmowy, czas na plany na nadchodzący dzień, na lekturę gazety. Powiedzą państwo: u nas jest inaczej. Kryzys, pogoń za pracą, trzeba się spieszyć… Nie mamy czasu na poranne leniuchowanie i pieszczoty podniebienia. Może więc chociaż w weekend? Nie trzeba nastawiać budzika, zrywać się przed świtem, pędzić do pracy. Zwalniamy tempo. Czas płynie wolniej, można się nim cieszyć i z tych krótkich dni, gdy słońce jest jeszcze bardzo nieśmiałe, zrobić małe świętowanie, już od rana. Spróbować przeżyć te miłe chwile w stylu „slow food” i znaleźć czas na dzielenie się refleksjami na temat minionego tygodnia, snucie planów na następny. Smakowanie przyjemności, bycia ze sobą. Tym bardziej, że dzień zakochanych, walentynki, tuż-tuż…
★ Szaszłyki ze świeżych owoców
Słodkie szaszłyki z sezonowych owoców podawane są na gorąco – to oryginalna alternatywa dla sałatek owocowych. Można je przygotować z moreli, kiwi, jabłek, gruszek, świeżych fig, przekładając bananem.
W małym naczyniu połącz łyżeczkę rozmarynu i 2 łyżki miodu, dodając 2 łyżki wody. Doprowadź powoli do wrzenia. Odstaw pod przykryciem do ostygnięcia. (Można też przygotować poprzedniego dnia i przechować w lodówce). Weź drewniane patyczki (można kupić gotowe), namocz je przez kilka minut w wodzie. Owoce podziel na jednakowe części i nadziej na patyczki.
W płytkim naczyniu polej szaszłyki chłodną miodową marynatą. Zostaw na około pół godziny, polewając od czasu do czasu. Szaszłyki odsącz, lecz nie wylewaj marynaty, posyp brązowym cukrem i opiekaj partiami na ruszcie lub w płytkim naczyniu żaroodpornym w piecyku około 5 minut.W połowie pieczenia posmaruj marynatą. Podawaj gorące, mogą być z dodatkiem gęstej śmietany. Do tego chrupiąca grzanka z masłem, kawa lub herbata.
reklama
★
Domowe muesli Lekkie domowe muesli to bardzo dobry początek dnia. Można je przyrządzać z najróżniejszych owoców i orzechów, więc się nie znudzi.
Rodzynki włóż do małej miseczki, zalej wrzątkiem, odstaw na parę minut, a następnie odcedź. W innej małej miseczce wymieszaj razem jogurt naturalny, miód, delikatnie uprażone w piekarniku lub na patelni płatki owsiane i lekko rozdrobnione orzechy. Ulubione owoce (jabłko, pomarańczę, mango czy gruszkę) pokrój na mniejsze kawałki, kilka pozostaw do dekoracji, resztę dodaj do jogurtu, wsyp rodzynki. Całość lekko zmiksuj, aby połączyć składniki. Podawaj ozdobione owocami. Można też polać odrobiną miodu lub posypać brązowym cukrem (to dla łasuchów).
★
Pudding ryżowy – wersja orientalna Istotą smaku tego orientalnego puddingu jest kardamon. Znakomicie współgra z aromatycznymi konfiturami figowymi. Tym, którzy wolą klasyczny smak, wystarczy odrobina wanilii lub cukru waniliowego zamiast kardamonu.
2-3 szklanki mleka podgrzej, a gdy już prawie zacznie wrzeć, zmniejsz ogień. Rozpuść sporą łyżkę masła na patelni o grubym dnie. Dodaj 2-3 łyżki cukru, a gdy zacznie się karmelizować, dorzuć pół filiżanki ryżu (najlepiej takiego jak na risotto) i dokładnie wymieszaj. Stopniowo dolewaj mleko, cały czas mieszając i pilnując, by każda kolejna porcja została wchłonięta. Zajmuje to około pół godziny. Gdy ryż stanie się gruby, kleisty i kremowy, zdejmij go z ognia. Na końcu dodaj kardamon lub cukier waniliowy i śmietankę. Pudding jest świetny z suszonymi owocami, np. śliwkami lub figami.
★
Mleczny napój bananowy Jakże miło gawędzi się w łóżku, popijając ten chłodny aromatyczny napój.
Zmiksuj 3 banany z 2 szklankami zimnego mleka, dodając 2 łyżki miodu lipowego, przez około 2 minuty. Dodaj szklankę pokruszonego lodu i miksuj jeszcze minutę. Rozlej do wysokich szklanek, na wierzchu posyp świeżo otartą gałką muszkatołową. Zamiast bananów można użyć pomarańczy lub brzoskwiń – wtedy doprawiamy napój nie gałką, lecz sproszkowanym imbirem.
★
Suflet jajeczny z wędzonym pstrągiem Jak to suflet… nie może czekać, więc jemy go szybciutko, jeszcze w łóżku. Perwersyjnie elegancką wersję można podać z kieliszkiem szampana.
W rondelku rozpuść masło i podduś na nim drobno pokrojony por. Zestaw z ognia, dodaj kawałki obranego wędzonego pstrąga i 2 łyżki śmietany, dopraw solą i pieprzem, przełóż do lekko wysmarowanych masłem naczynek sufletowych lub kokilek. Nagrzej piekarnik do 180°C. W zawartości każdego z naczynek zrób łyżką małe wgłębienie i wbij w nie jajko. Nałóż na wierzch po łyżce śmietany, dopraw solą i pieprzem, posyp szczypiorkiem. Wstaw naczynka do brytfanny z wodą. Piecz przez około 20-25 minut, aż białko się zetnie, a żółtko będzie nadal surowe. Podawaj natychmiast, najlepiej z grzankami.
dla zalogowanych użytkowników serwisu.