Zarówno te rosnące w ciepłym klimacie, jak i drzewa Północy mają moc uzdrawiania. Wszystko dzięki bogatym w terpeny olejkom eterycznym, które są postrachem bakterii i wirusów. Warto wykorzystać właściwości iglaków i... zanurzyć się w lesie!!
KĄPIELE ROZGRZEWAJĄCE
Sosnowa
Zalej 2-3 garści igliwia sosnowego 2-3 litrami wody. Gotuj na małym ogniu przez 10 minut. Odstaw na 15 minut. Do wanny wlej przecedzony odwar.
★ Kąpiel pobudza krążenie krwi, działa nieco moczopędnie, łagodzi nerwobóle.
Jodłowa
2 garście igieł jodły lub posiekanych młodych gałązek zagotuj w 5 litrach wody, dolej do wanny.
★ Kąpiel rozgrzewa i pobudza.
Jałowcowa
Zagotuj 1 kg gałązek jałowca oraz garść jego owoców w 2 litrach wody. Po ostudzeniu odwaru przecedź go, wlej do wanny.
★ Wywar z jałowca łagodzi bóle reumatyczne.
reklama
KURACJE NA WZMOCNIENIEMiód pichtowy Dodaj olejek pichtowy do miodu lipowego – 3 krople na łyżkę, wymieszaj. ★ Zażywaj co 4 godziny po łyżce w razie kaszlu, chrypki, osłabienia serca.
Napój na igłach Kubeczek roztartych igieł sosnowych zalej szklanką letniej wody i odstaw na 2 godziny w ciemne miejsce. Potem przecedź i wstaw do lodówki. ★ Pij rozcieńczony wodą, dosłodzony miodem.
Syrop jałowcowy Zbierz w lesie pół kilograma dojrzałych jagód jałowca (granatowych, zielone będą dobre za rok), utłucz w moździerzu, zalej 2 litrami wrzątku i zostaw na noc. Następnego dnia zagotuj, przetrzyj owoce przez sito i dodaj pół szklanki miodu. ★ Jedz codziennie 3 łyżki syropu, żeby zbudować odporność (można podawać także dzieciom
– 2 łyżeczki każdego dnia przez co najmniej miesiąc).
SKÓRA JAK NOWAKąpiel regenerująca W wannie z wodą rozpuść 2 duże łyżki płynnego miodu zmieszanego z 5 kroplami olejku cyprysowego. ★ Taka kąpiel odżywi, zrelaksuje i poprawi krążenie. Wzmacnia naczynia krwionośne i zapobiega pajączkom.
Masaż wygładzający Do 1/3 szklanki oliwy z oliwek lub oleju migdałowego dodaj po 5 kropli olejków cyprysowego i jałowcowego. Wymieszaj. ★ Po kąpieli masuj olejkiem uda, pośladki i brzuch – masaż pomaga pozbyć się „skórki pomarańczowej”.
PRECZ Z KATAREM I KASZLEMOlejek sosnowy Wlej do słoika pół litra wrzątku i 10 kropli olejku sosnowego.
★ Wdychaj opary przez lejek. Inhalacje z olejku sosnowego pomagają na oskrzela.
Syrop na pędach Na syrop nadają się młodziutkie pędy sosnowe. Zbieraj je zimą lub wczesną wiosną, kiedy przylegają jeszcze do nich łuski, układaj w słoju warstwami i każdą przesypuj cukrem. Trzymaj w ciepłym miejscu, a gdy puszczą sok – zlej go do butelki z ciemnego szkła; syrop jest gotowy. Pędów nie wyrzucaj, zalej je wódką – niech postoją przynajmniej 3-4 miesiące. ★ Syrop jest świetny na dziecięcy kaszel, a nalewka rozgrzewa zimą rodziców.
Nalewka bursztynowa Pół szklanki potłuczonego bursztynu zalej małą butelką czystego spirytusu (ćwierć litra) na co najmniej 2 tygodnie. Potrząsaj butelką przynajmniej 3 razy dziennie. Zlej do ciemnej karafki. ★ Nacieraj nią piersi i przeguby dłoni przy przeziębieniu, skronie i czoło przy bólu głowy i zatok.
Anna Ozdowska
fot. shutterstock.com
dla zalogowanych użytkowników serwisu.