Świętej Leony niestety nie udało się nam znaleźć. Za to świętych Leonów są całe zastępy i jeden z nich musi przyjść nam dziś z pomocą. Na przykład święty Leon cudotwórca, biskup Katanii, znany ze swojej wrażliwości na krzywdę innych i wytrzymałości na wysokie temperatury. Leon urodził się na początku VIII wieku w zamożnej italskiej rodzinie. Dość wcześnie zdał sobie sprawę ze swojego powołania, złożył śluby zakonne i poświęcił się służbie Bogu oraz poszkodowanym przez los.
Wieść o jego licznych dobrych uczynkach (podobno opiekował się sierotami, wdowami i ubogimi niby rodzony ojciec), dokonywanych uzdrowieniach oraz wyjątkowej gorliwości w modlitwie szybko rozniosła się po całej Italii. Dotarła nawet na Sycylię, a jako że w położonym u stóp Etny mieście Katania właśnie zwolniło się stanowisko biskupa, władze kościelne, dopingowane przez lokalną ludność, powołały na nie świętego Leona. Według legendy wszyscy mieszkańcy miasta mieli pewnej nocy jeden wspólny sen, w którym anioł wskazał im najstosowniejszego kandydata (czyli Leona we własnej osobie), a takiej rekomendacji nikt nie śmiał kwestionować.
Za swój główny cel, obok dobroczynności, świeżo upieczony biskup uznał walkę z wróżbitami i zabobonem. Z tej okazji doszło nawet do cudu. Otóż pewnego dnia mszę odprawianą przez Leona zakłócił wróżbita, niejaki Heliodor. Wszedł do świątyni i rzucił na zebranych tam wiernych czar, pod wpływem którego zaczęli krzyczeć, tupać i śmiać się jak opętani. Łagodny zazwyczaj biskup tym razem stracił cierpliwość. Wyprowadził Heliodora przed świątynię, polecił, by zbudowano wokół nich i podpalono wielki stos, po czym przytrzymał wróżbitę, póki ów nie spłonął do szczętu. Sam oczywiście nawet się nie osmalił.
Pomimo tego typu ciężkich przejść z magikami oraz wieloletniego zatargu z ikonoklastami (przez który musiał na czas jakiś opuścić Katanię i zamieszkać w jaskini, podobno wyżłobionej własnymi rękami!), święty Leon żył jak na tamte czasy bardzo długo. Zmarł około roku 780, a jego święto do dziś obchodzi zarówno Kościół katolicki, jak i prawosławny.
dla zalogowanych użytkowników serwisu.