Gdy zobaczy się zająca w majowy poranek, by nie przyniósł pecha, należy splunąć za lewe ramię i powiedzieć: „Zając przede mną, kłopot za mną, wybaw mnie dobry Jezu”. Wierzenie angielskie
Wielkanocny zajączek przynoszący dzieciom prezenty, chowający się pod miedzą szarak, czy ich bliski kuzyn, puszysty króliczek, wydają się budzić powszechnie pozytywne emocje – sympatię, współczucie. Jednak w tradycyjnych wierzeniach wielu kultur obraz zająca daleki jest od sielanki. Mitologiczny wizerunek tego zwierzęcia związany jest przede wszystkim z kilkoma jego cechami biologicznymi: nocnym trybem życia, mieszkaniem w norach, szybkim mnożeniem się i płochliwością.
Nocna aktywność zająca i niesłuszne przekonanie, że w dzień śpi, i to z otwartymi oczami – sprawia, że jest on kojarzony z nocą, światem zmarłych, księżycem i czarami. Wiele kultur przedstawia zająca na tarczy księżyca – tak jest u Hindusów i Japończyków, ale również na Słowiańszczyźnie. W wielu europejskich baśniach księżyc to niebiański zając, w chińskich z kolei – królik tłukący ryż w moździerzu.
W mitologii greckiej zając towarzyszył związanej z księżycem Artemidzie, a także Hekate, opiekunce czarów i magii. Nie tylko w starożytnej Grecji zając, obok czarnego kota, jest typowym atrybutem czarownicy, a nawet diabła – na Huculszczyźnie wierzono, że jest jego wcieleniem. W europejskim folklorze częściej jednak to czarownica wcielała się w szaraka. Dlatego gdy widziano go opodal stada krów, podejrzewano, że to wiedźma czyha, by odebrać krowom mleko.
Nie tylko czarownicze konszachty, ale i sama natura zająca sprawiała, że przynosił nieszczęście. Podobnie jak czarny kot, przebiegając drogę, mógł przynieść pecha. Powinny go unikać ciężarne – zjedzenie jego mięsa, dotknięcie, a nawet sam widok mógł sprowadzić na płód zajęczą wargę. Z kolei nazwanie małego dziecka zającem powodowało zatrzymanie procesu wzrostu. Dostrzeżenie zająca mogło sprowadzić nieszczęście i śmierć – zwłaszcza gdy biegł od domu – zapeszyć polowanie i połów, zwiastować pożar lub plagę myszy. Nie dziwi przeto, że nie należało trzymać go w domu.
dla zalogowanych użytkowników serwisu.