Zaliczany do cudów świata grobowiec nikogo nie pozostawia obojętnym na swoje piękno. W jego architekturze nie tylko zawarto wyobrażenie Raju, ale również zakodowano boską harmonię przestrzeni. W silnym miejscu mocy powstał geomantyczny krajobraz sprzyjający osiąganiu wyższych stanów świadomości.
Historia położonej na przedmieściach indyjskiego miasta Agra budowli rozpoczęła się w 1631 r., zaraz po śmierci żony panującego wówczas w Indiach cesarza Wielkich Mogołów, Szahdżahana. Mumtaz Mahal zmarła, wydając na świat czternaste dziecko. Władca w ciągu jednej nocy osiwiał z rozpaczy. Aby złożyć hołd ukochanej, postanowił zbudować mauzoleum, które przewyższyłoby wszystko, co wzniesiono do tej pory na świecie.
Mistyczna budowla
Architekturę obiektu powiązano z mistyką i religią, tworząc odzwierciedlenie boskiego Raju na Ziemi. Posiadający kształt kwadratu teren nad rzeką Jamuną podzielono na cztery równe części. W samym jego środku zaplanowano mauzoleum z wielką cebulowatą kopułą i olbrzymią bramą symbolizującą wrota do Raju. W rogach ustawiono cztery minarety strzegące tę sakralną przestrzeń przed złymi energiami. Od zachodu wzniesiono meczet, a od wschodu dom gościnny.
Wszystkie elementy są tu poczwórne, podporządkowane zasadom symetrii i zgodne z wyobrażeniami o boskiej harmonii. Z centrum kompleksu rozchodzą się w cztery strony świata kanały wodne. Wokół powstały wypielęgnowane ogrody, tworzące geometryczne kompozycje. W ten sposób stworzono rodzaj świętego krajobrazu, który miał za zadanie odzwierciedlać boską moc i unosić duszę ludzi oglądających mauzoleum ku Niebu.
Tadź Mahal zbudowano z cennych marmurów, które transportowano z odległego prawie o 350 km kamieniołomu za pomocą ponad tysiąca słoni. Marmur ozdobiono kamieniami szlachetnymi i inkrustowano kaligrafiami. Przy wznoszeniu mauzoleum pracowało prawie 20000 robotników przez 17 lat. Legendy głoszą, że głównym mistrzom budowlanym po skończonej budowie odcięto kciuki albo ich oślepiono, aby nikt z nich nigdy więcej nie był w stanie stworzyć równie pięknej budowli.
dla zalogowanych użytkowników serwisu.