Mikołaje plączący się po centrach handlowych już od chwili, gdy zgasną zaduszkowe lampki, to świąteczny falstart. Dawniej wszystko miało swój czas, znaczenie i moc. Dzisiaj mamy komercyjno-obyczajową mieszankę, tak naprawdę odartą z tego, co w świąteczny czas było najważniejsze. Może właśnie dlatego warto lepiej poznać dawne zwyczaje.
Czosnek w natarciu
W okresie przedświątecznym nie przypadkiem jadamy dania z dodatkiem czosnku. Dzisiaj chcielibyśmy wierzyć, że robimy to dla swojego zdrowia, czosnek słynie bowiem ze swoich bakteriobójczych właściwości. Ale prawda jest taka, że wonnej główce już od najdawniejszych czasów przypisywano magiczne znaczenie i wierzono, że jej charakterystyczna, ostra woń jest w stanie odpędzić wszystkie nieprzyjazne ludziom duchy i czarownice wszelkiej maści. Dzisiaj bez czosnku trudno wyobrazić sobie jakąkolwiek kuchnię.
Magiczna zupa
Weź dwie duże główki czosnku oraz jedną białą cebulę. Obierz i pokrój. Do garnka z grubym dnem wlej dwie łyżki oleju, rozgrzej i wrzuć czosnek z cebulą. Zeszklij. Następnie wlej do garnka pół litra bulionu warzywnego. Gotuj zupę przez 20 minut. Zestaw z ognia i lekko przestudź. Zmiksuj i podawaj z grzankami z ciemnego chleba.
Pachnący chlebek
Przeciśnij przez praskę dwa duże ząbki czosnku. Zmieszaj z łyżką masła. Smaruj masą kromki bagietki lub ciemnego chleba. Zapiecz w piekarniku lub opiekaczu.
Pyszne grzanki
Pięć kromek ciemnego chleba pokrój w kostkę. Rozgrzej na patelni dwie łyżki oleju. Obsmaż krótko i dodaj łyżeczkę drobno pokrojonego czosnku. Podsmaż, energicznie mieszając.
Z grochem
Groch, bogaty w białko, witaminy i minerały, w duecie z kapustą przepowiada urodzaj i zasobny rok.
Szklankę grochu namocz na noc, a rano ugotuj go w tej samej wodzie, dodając łyżeczkę majeranku (osłabi gazotwórcze działanie grochu). Poprzedniego dnia namocz też kilka suszonych grzybów i rano ugotuj. Pół kilograma kiszonej kapusty drobno posiekaj. Dodaj do niej wywar z grzybów, pokrojone grzyby i ugotuj. Jedną cebulę pokrój drobno i zeszklij na dwóch łyżeczkach oleju (bardzo dobry będzie lniany). Dodaj cebulę do kapusty, a następnie wsyp do niej groch. Wymieszaj i gotuj razem około 2-3 minut.
Uwaga: jeśli nie lubisz specyficznego aromatu gotującej się kapusty, wrzuć do garnka kawałek czerstwego żytniego chleba. Pochłania zapach.
Kwaśnica
Jeżeli w Waszej rodzinie rywalizują barszcz czerwony z uszkami i grzybowa z makaronem, to może pogodzi Was kwaśnica z soku z kapusty. Jest dobra i znacznie tańsza od podawanej kiedyś w bogatych domach zupy migdałowej.
Weź cztery suszone grzyby i namocz na godzinę w litrze wody. Obierz i posiekaj jedną cebulę. Podsmaż na łyżce masła, wrzuć do niej po 4 ziarna ziela angielskiego i czarnego pieprzu. Cebulę z przyprawami dodaj do grzybów i gotuj całość przez pół godziny. Wyjmij grzyby, pokrój je drobno i wrzuć z powrotem do wywaru. Dodaj 1,5 szklanki soku z kiszonej kapusty i zagotuj. Przygotuj zasmażkę. Łyżkę mąki podsmaż na łyżce masła i rozprowadź 4 łyżkami wody. Wlej do zupy i zamieszaj. Kwaśnicę podaje się z łazankami i już na talerzu dodaje się łyżkę kwaśnej śmietany.
dla zalogowanych użytkowników serwisu.