Olejki mają wszystko, co potrzebne skórze. I zero chemii! Są idealne na wakacje. Jedna buteleczka olejku zastąpi krem, balsam, mleczko do demakijażu i odżywkę do włosów…
Niedawno brytyjski magazyn „Which?” przeprowadził tajne badania w najdroższych salonach kosmetycznych, w Londynie. Aż połowa z 16 przetestowanych gabinetów otrzymała złą ocenę. Powodem były niekorzystne skutki uboczne zabiegów upiększających. „Niech się tym martwi Victoria Beckham, która wydaje fortunę na kosmetyczne wynalazki” – myślą co złośliwsze panie.
I nie mają racji. Bo „ofiarą urody” może być, niestety, każda z nas! Jest coraz więcej dowodów, że kremy czy balsamy, które codziennie wklepujemy w skórę, są szkodliwe dla zdrowia. Konserwanty, np. parabeny, obecne praktycznie w każdym kosmetyku drogeryjnym (i wielu aptecznych) są podejrzane o wywoływanie alergii, trądziku, a nawet nowotworów. Ftalany (w ok. 70 proc. kosmetyków) mogą z kolei uszkadzać płód w łonie matki. Co możemy zrobić? Jak zawsze – zaufać naturze. Najlepszą alternatywą są naturalne oleje wytłaczane z nasion, owoców czy kwiatów. Mają w sobie moc rośliny, z której pochodzą: witaminy, minerały, zdrowe kwasy tłuszczowe, a także energię słońca. Wystarczy rozsmarować na skórze 1-2 kropelki olejku, by zapobiec parowaniu wilgoci. Na lato będą jak znalazł! Nawilżają ciało, chronią przed słońcem, wygładzają zmarszczki, odżywiają włosy. Nawet zmywają makijaż.
100 procent natury
Najlepszej jakości olejek roślinny zawsze jest czysty, czyli pozbawiony dodatków syntetycznych. Powinien być tłoczony na zimno (tłuszcze poddane rafinacji tracą większość cennych składników). Olejki godne polecenia mają także:
• certyfikat BIO,
• gwarancję ekologicznego pochodzenia,
• starą, sprawdzoną recepturę.
Tłuszcz rozpuszcza tłuszcz
Dlatego do zmywania makijażu i usuwania brudu po całym dniu świetnie nadaje się naturalny olej.
Jak zrobić domowy zmywacz: weź olejek rycynowy i zmieszaj go dowolnym olejem bazowym (np. migdałowym, słonecznikowym, z awokado, z kiełków pszenicy). Jeśli masz suchą i wrażliwą cerę, użyj tylko odrobiny oleju rycynowego (proporcje 1:9), bo może ją dodatkowo wysuszyć. Do cery normalnej i tłustej – pół na pół.
Oczyszczanie krok po kroku:
1. Wlej miksturę w zagłębienie dłoni i rozsmaruj na twarzy.
2. Kolistymi ruchami masuj skórę przez blisko minutę.
3. Mały miękki ręcznik zmocz w gorącej wodzie.
Wyciśnij i połóż go na twarzy.
4. Kiedy przestygnie, przetrzyj nim całą buzię.
5. Wypłucz w ciepłej wodzie. Znów wyciśnij i ciepłym wytrzyj resztki tłuszczu. Jeśli potrzeba, powtórz 1-2 razy.
6. Na koniec zmocz ręcznik w zimnej wodzie i połóż na skórze,
żeby zamknąć pory.
Kosmetyczne hity wszech czasów
• olejek arganowy dla pełnej ochrony
Uważany za najcenniejszy na świecie. Chroni skórę przed słońcem, nawilża i karmi składnikami odżywczymi. Leczy trądzik i egzemy.
• olej z opuncji figowej zamiast botoksu
Jest bezkonkurencyjny, jeśli chodzi o ujędrnianie cery. To zasługa nienasyconych kwasów tłuszczowych i witaminy E oraz 13 wartościowych pierwiastków niespotykanych w żadnej innej roślinie.
• tsubaki na mocne włosy i paznokcie
Pod tą nazwą kryje się olej tłoczony z nasion kamelii japońskiej. Mówi się, że jest sekretem urody gejsz. Japonki do dziś smarują się nim od stóp do głów, aby mieć piękną skórę, błyszczące włosy i mocne paznokcie.
• olej z konopi indyjskich na podrażnienia
Działa na skórę jak kojąca maść. Łagodzi zmiany zapalne i regeneruje. Jest polecany alergikom.
Sekret działania olejków
Wynika nie tylko z ich składu, ale także właściwości fizycznych. Tworzą na skórze cieniutką powłoczkę i chronią przed wysuszeniem. Aby olejek nie brudził ubrań, nakładaj go na mokre ciało, zaraz po kąpieli. Tłuszcz się wchłonie, a kropelki wody łatwo zbierzesz ręcznikiem.
Twarzowa odnowa- szybki masaż przeciwzmarszczkowy
Kilka kropli olejku, np. z opuncji figowej, nanieś na dłonie. Przez 5-10 minut masuj twarz opuszkami palców. Zacznij od szyi, a skończ na czole.
Odżywcza maseczka arganowa
Łyżeczkę olejku arganowego zmieszaj z łyżką miodu. Nałóż na twarz i pozostaw na 15 minut. Spłucz wodą.
Kuracja wzmacniająca włosy
– Na początek dobierz olej do problemu – radzi Justyna Nyczyk, specjalistka od naturalnej pielęgnacji i właścicielka strony z kosmetykami orientalnymi Yasmeen.pl. Mocno przesuszone najlepiej odżywi olej ze słodkich migdałów albo arganowy. Na rozdwajające się końcówki nakładaj olej kokosowy lub tsubaki. Jeśli twoje włosy łatwo się przetłuszczają, używaj olejów: sezamowego, winogronowego bądź z jojoby. Ten ostatni sprawdzi się też, jeżeli masz problem z łupieżem, gdy włosy się elektryzują i trudno je rozczesać po myciu. Wypadają ci garściami? Olej makadamia odżywi cebulki i przyspieszy odrost.
Jak olejować włosy:
– Przed nałożeniem podgrzej olej w kąpieli wodnej, by jego składniki odżywcze mogły wniknąć głębiej – radzi Justyna Nyczyk. Nakładaj na suche lub mokre pasmo po paśmie, od nasady aż po końce. Nie wcieraj w skórę. Długie włosy zapleć w warkocz. Owiń głowę ciepłym ręcznikiem.
Po 30-90 minutach umyj głowę delikatnym szamponem (bez silikonów). Kurację powtarzaj co najmniej raz w miesiącu.
Tekst: Joanna Kulesza,
Fot.: FOTOCHANNELS, Shutterstock
dla zalogowanych użytkowników serwisu.