Czy warkocz czosnku wiszący u sufitu odstraszy wampiry? Niekoniecznie. Za to koniecznie powieś go w kuchni. Bo to najlepsze lekarstwo na jesienne katary, bóle stawów i kłopoty z sercem.
Idziesz na bazarek, kupujesz główkę czosnku. Siekasz kilka ząbków, dodajesz do ciepłego mleka, doprawiasz miodem i pijesz. Ten znany z medycyny ludowej sposób na przeziębienie jest tani, prosty i skuteczny. Ma tylko jeden minus – podczas stosowania tej kuracji spotykanie się z ludźmi jest dosyć kłopotliwe. Jeśli masz katar, możesz tego nie czuć. Uwierz jednak, że zapach wydobywający się z twoich ust i z każdego pora skóry jest ostry, przenikliwy i trudny do zniesienia. Można próbować zabić go natką pietruszki czy świeżą miętą. Ale nie łudźmy się, na intensywną woń czosnku nie ma mocnych.
Pogromca wampirów i bakterii
Być może właśnie przez ten zapach dawniej wierzono, że czosnek potrafi odstraszyć nocnych krwiopijców. Po pierwsze, wampiry mają wyostrzone zmysły węchu i smaku, więc przykra woń przeszkadza im nawet bardziej niż ludziom. Po drugie, to, co dobre dla człowieka, zawsze było traktowane jako złe dla demona. A od zawsze wiadomo, że czosnek jest zdrowy.
Jednak dopiero w 1944 roku naukowcy potwierdzili to w badaniach. Znaleźli w nim allinę, która podczas siekania lub rozcierania czosnku przekształca się w allicynę oraz dwusiarczek allinu. I właśnie te dwie substancje, które nadają warzywu ostrą woń, mają silne działanie bakteriobójcze. Tak więc surowy rozgnieciony czosnek przyłożony do rany, naprawdę ją odkazi. A jedzony na surowo skutecznie zwalczy przeziębienie czy zapalenie dróg moczowych. Przy drobnych infekcjach może zastąpić antybiotyki.
Ratunek dla serca
Czosnek wspaniale działa na układ krążenia. Nie dopuszcza do tworzenia się skrzepów w żyłach i tętnicach, dzięki czemu zapobiega zawałom serca i udarom mózgu. Obniża też poziom złego cholesterolu i spowalnia procesy starzenia. To zasługa wielu składników, m.in. witaminy C i B6, magnezu, selenu, potasu czy wapnia.
dla zalogowanych użytkowników serwisu.