Niektóre z uprawianych u nas roślin jadalnych pochodzą z dalekich stron. Choćby ogórek – z Indii, a dynia, pomidor i kukurydza – z Meksyku. Wiele gatunków dotarło też z innych części Europy.
Mało kto pamięta, że dzikie buraki i dzika kapusta występują na plażach Morza Śródziemnego i Atlantyku. Sadząc je w ogrodzie, trochę imitujemy ich plażowe środowisko!
Są jednak takie, które przywędrowały do nas... zza płotu. Choćby leszczyna – rosnąca w lasach całej Polski czy czereśnia – pospolita na południu kraju. Dzisiaj chciałbym napisać o porzeczce – jeszcze innej pierwotnie dzikiej roślinie zza płotu.
Porzeczka czarna (Ribes nigrum) to roślina spotykana u nas w lasach bagiennych, tzw. olsach. Są to lasy, w których prawie cały czas stoi woda. W drzewostanie dominuje olcha czarna, która ma zdolność wznoszenia się na korzeniach powyżej poziomu wody. Wokół nasad jej pni tworzą się suchsze kępy. I właśnie na nich rośnie porzeczka czarna. Tak jak wszystkie inne porzeczki ma jadalne smaczne owoce. Jej liście natomiast używane są jako przyprawa do ogórków.
W żyznych i wilgotnych lasach łęgowych (w dolinach rzek i rzeczek) spotyka się też porzeczki wydające czerwone owoce. Nie jest to jednak dokładnie ten sam gatunek, co porzeczka czerwona z ogrodów (Ribes rubrum), ale jej wschodnioeuropejski krewniak porzeczka dzika (Ribes spicatum). Porzeczka czerwona (ogrodowa) pochodzi z zachodu Europy. Wyhodowano też inne odmiany tego gatunku – o białych i różowych owocach.
Wreszcie do rodzaju porzeczka (Ribes) należy agrest (Ribes grossularia, Ribes uva-crispa). On także rośnie dziko w lasach (najliczniej w Karpatach), choć wtedy jego owoce są o wiele mniejsze niż odmian uprawnych. Lubi żyzne, cieniste lasy. Nazwa agrest pochodzi od łacińskiego agrestum określającego kwaśne wino z dzikich, niezbyt słodkich winogron.
Mało znaną rośliną jadalną jest porzeczka alpejska (Ribes alpinum). Często używa się jej do tworzenia niskich żywopłotów (łatwo rozmnaża się z sadzonek), tymczasem jej owoce świetnie nadają się do jedzenia. Są mniej kwaśne od innych porzeczek i całkiem przyjemne w smaku. Porzeczka alpejska rośnie najczęściej w górach, chociaż z rzadka także na nizinach.
dla zalogowanych użytkowników serwisu.