Ten niewielki ptaszek z rozwidlonym ogonkiem towarzyszy ludzkim domostwom od dawna. Postrzegany jest więc jako duch opiekuńczy.
W tradycji żydowskiej uważano gniazdo jaskółcze pod strzechą za dobry omen. W Niemczech miało chronić przed uderzeniem pioruna. Anglicy wierzyli, że rozzłoszczone ptaki zabiorą krowom mleko. A Irlandczycy, że mają domieszkę demonicznej krwi.
Jaskółka, choć ogromna część jej pobratymców żyje na stałe w Afryce, w Europie stała się symbolem wędrówki. Odlatuje bowiem jesienią, by wrócić wiosną.
Szczególnie wyczekiwane są jaskółki w Europie Północnej, gdzie powiązano je z boginią – królową maja. A jak symbol wiosny – to wiadomo i płodności. Zwłaszcza że te ptaki mają dwa lęgi w roku.
Popularny przesąd mówi, że jeśli dziewica zje jajka jaskółcze, to zajdzie w ciążę. W Chinach wywodzono w ten sposób początek znamienitego rodu Czang, z którego pochodził Konfucjusz.
Skoro świat budził się po zimie do życia, ptak zapowiadający ją szybko stał się też symbolem zmartwychwstania. Począwszy od egipskiej Izydy, która pod tą postacią okrążała grób swojego męża Ozyrysa. Bogini zdołała wskrzesić swojego ukochanego.
dla zalogowanych użytkowników serwisu.