Istnieją dowody na to, że niedobór snu może zmniejszać odporność, przyspieszać tycie, powodować kłopoty z cerą… To jeszcze nie wszystko!
Badacze, którzy spotkali się niedawno na dorocznym zjeździe Alzheimer’s Association w Vancouver, ogłosili, że zaburzenia snu wpływają destrukcyjnie także na mózg! Osłabiają zwłaszcza tzw. funkcje kognitywne (czyli te, które umożliwiają zdobywanie wiedzy – pamięć, koncentrację, wnioskowanie).
Co ciekawe, przyczyną „otępienia” komórek mózgowych może być nie tylko niedobór, ale też nadmiar snu – wykazały trwające 14 lat badania z udziałem 15 tys. kobiet. Najgorzej w testach wypadały panie śpiące mniej niż pięć godzin na dobę, jak również te, które w objęciach Morfeusza przebywały więcej niż dziewięć godzin. Ich mózgi po przebudzeniu po prostu... dalej spały!!
Największą bystrością umysłu odznaczały się natomiast kobiety śpiące siedem godzin na dobę. I taką ilość snu zalecają badacze jako najbardziej korzystną dla zdrowia. Poważne wychylenia w jedną lub drugą stronę mogą być groźniejsze, niż myślimy – podnoszą ryzyko między innymi choroby Alzheimera.
dla zalogowanych użytkowników serwisu.