Kurs zimowej pielęgnacji

Jak zadbać o cerę zimą? Czym zabezpieczać usta przed mrozem? Jak wygładzić spierzchnięte i suche dłonie?

Kurs zimowej pielęgnacji
Trzy podstawowe zasady pielęgnacji twarzy w zimie to: jak najdelikatniejsze mycie, nawilżanie oraz ochrona skóry przed każdym wyjściem z domu. W przypadku oczyszczania warto odstawić mydło i nawet jeśli mamy cerę tłustą, przerzucić się na delikatniejszy demakijaż. Bo zmycie całej warstewki ochronnej ze skóry skończy się tragedią – spierzchniętą i czerwoną twarzą. Jedna sprawa to zachować naturalny płaszcz ochronny skóry, a druga – dać jej dodatkowe zabezpieczenie w postaci kremu lub olejku. W obu przypadkach ważne jest, żeby wszystkie działania dopasować do rodzaju skóry.

* CERA SUCHA I NORMALNA

Czego potrzebuje zimą?
Solidnego natłuszczenia.

Jak ją myć?
Mleczkiem lub olejkiem. Po jego nałożeniu wymasuj skórę opuszkami placów, a potem delikatnie zetrzyj preparat wilgotnym ręcznikiem. Nie wycieraj mocno buzi, to dodatkowo niszczy warstwę ochronną skóry.

Jaki krem wybrać?
Jeśli stosujesz ten z drogerii, na zimę szukaj preparatów gęstych i tłustych, których bazą są oleje (informuje o tym oznaczenie „emulsja W/O”, czyli woda w oleju). W ich składzie powinny się znaleźć lipidy (np. cholesterol!), ceramidy, woski roślinne, masło shea, aloes, olej z awokado.

Jaki olejek stosować?
Wolisz naturalną pielęgnację, to postaw na wyjątkowo bogaty w składniki odżywcze olejek arganowy. Mogą być też kokosowy i migdałowy – nakładane bezpośrednio na zwilżoną skórę, a po rozcieńczeniu – malinowy.

reklama

* CERA WRAŻLIWA

Czego potrzebuje zimą?
Zmniejszenia reakcji zapalnych.

Jak ją myć?
Aptecznymi żelami bez dodatków konserwantów i perfum lub domowymi zmywaczami na bazie kojących płatków owsianych. Tłustym mlekiem i jogurtem naturalnym. Do spłukiwania kosmetyków używaj wody przegotowanej.

Jaki krem wybrać?
W sklepie – jak najmniej skomplikowany. Im krótsza lista składników, tym lepiej. Szukaj w nim lipidów i ceramidów, ale unikaj za to perfum, retinolu oraz kwasów owocowych – te substancje mogą uwrażliwiać skórę.

Jaki olejek stosować?
Zimą postaw na olejek z wiesiołka, zawiera nienasycone kwasy tłuszczowe, które uspokajają reakcje zapalne skóry. Smaruj się nim, ale i łykaj (olej w kapsułkach kupisz w aptece)! Tak zadziała najlepiej.

* CERA TŁUSTA I TRĄDZIKOWA


Czego potrzebuje zimą?
Ochrony i nawilżenia.

Jak ją myć?
Delikatnymi aptecznymi zmywaczami.

Jaki krem wybrać?
Na buzi drażnionej szalikami i golfami łatwo rozwijają się stany zapalne. Krem z drogerii lub apteki powinien zatem odtykać pory, w których powstają wypryski. Takie działanie zapewnią ci cynk, kwas mlekowy i salicylowy. Ale nie może to być preparat mocno matujący. Jeśli całkowicie pozbawisz skórę ochronnej warstwy lipidów, stanie się bezbronna wobec mrozu.

Jaki olejek stosować?
Tak, tak! Pielęgnacja cery tłustejolejkami jest możliwa! W takim przypadku polecany jest olejek arganowy – wręcz ogranicza przetłuszczanie się cery! Ale także olej z orzechów laskowych. Niektóre posiadaczki cery tłustej chwalą sobie też olej kokosowy – ma składniki antyseptyczne, więc przy okazji dezenfekuje cerę.

* CERA NACZYNKOWA

Czego potrzebuje zimą?
Wzmocnienia naczyń krwionośnych, zmniejszenia rumienia.

Jak ją myć?
Mleczkiem, żelem lub olejkiem – czym lubisz najbardziej. Jednak pamiętaj, żeby nie spłukiwać buzi twardą wodą prosto z kranu. Użyj przegotowanej, letniej. Zimna lub gorąca może rozsadzić naczynka.

Jaki krem wybrać?
Powinny znaleźć się w nim: rutyna, miłorząb, kasztanowiec i wyciągi z lukrecji (tzw. kwas glicyretynowy) – to substancje które uszczelniają naczynka. Na „czarnej liście” znajdują się z kolei alkohol etylowy, glikol propylenowy, witamina A.

Jaki olejek stosować?
Olej z ogórecznika, z pestek winogron i malin lub jojoba. Można robić mieszanki, dodając do nich olejki eteryczne – cytrusowy, sandałowy, szałwiowy – które uszczelnią naczynka.

Źródło: Wróżka nr 12/2011
Tagi:
Już w kioskach: 2020

Pozostań z nami w kontakcie

mail fb pic YouTube

sklep.astromagia.pl