A że nie są, wie każdy grzybiarz. I każdy pamięta chwilę, gdy nagle przed nim, z mchu wyłaniają się żółte łebki. Na ogół jest ich kilka, bo to grzyb bardzo rodzinny i chętnie otacza się rodzeństwem, kuzynami, wujkami i ciociami...
Powiedzieć, że las jest wielkim kurnikiem, pewnie byłoby przesadą, ale rzeczywiście, odmian kurek jest sporo. Najczęściej do kosza trafia pieprznik jadalny (Cantharellus cibarius), należący do rodziny pieprznikowatych (Cantharellaceae). Jednak nie jest to jedyny grzyb jadalny z tej rodziny. Krewniakami pieprznika są też: pieprznik trąbkowy (Cantarellus tubaeformis), pieprznik szary (Cantharellus cinereus) oraz lejkowiec dęty (Craterellus cornucopioides).
Jak zapewne większość grzybiarzy wie, pieprznik jadalny to grzyb w kolorze żółtawym lub pomarańczowym, w kształcie trąbki, którego charakterystyczną cechą jest to, że część blaszek jest rozgałęziona (tworzy jakby literę Y). Inne, podobnie trąbkowate grzyby w kolorze pomarańczowym, mają blaszki pojedyncze. Grzybem najczęściej mylonym z kurką jest lisówka pomarańczowa (Hygrophoropsis aurantiaca), zdecydowanie bardziej jaskrawa od kurki.
Pieprznik trąbkowy (Cantarellus tubaeformis) ma kapelusz o średnicy 2-6 cm. Ma cienki miąższ i brzeg silnie pofałdowany, na starość często otwarcie przechodzący w pusty trzon; ciemny, szarobrązowy do czarnoszarego i trochę łuseczkowaty.
Kapelusz ma kształt inny niż pieprznik jadalny (u nasady węższy, u góry bardziej spłaszczony). Do pieprznika trąbkowego podobny jest też jadalny pieprznik żółtonogi (Cantharellus lutescens), który ma kapelusz pomarańczowy od dołu i występuje w wilgotnych górskich lasach iglastych. Te gatunki zna niewiele osób. Ale już w Szwecji (gdzie oprócz pieprzników innych grzybów prawie się nie zbiera), uznaniem cieszą się właśnie te u nas niecenione gatunki. Ich smak nie jest tak wykwintny jak kurki, ale mają ciekawą konsystencję i świetnie nadają się do sosów i do marynowania.
dla zalogowanych użytkowników serwisu.