Na wszystko jest czas

O której godzinie najlepiej wybrać się do dentysty, a o której zrobić rachunki? Kiedy najlepiej zapamiętujemy, a kiedy powinniśmy poćwiczyć? O wszystkim decyduje zegar biologiczny naszego organizmu.

Na wszystko jest czas Dlaczego o niektórych porach poprawia nam się nastrój i jesteśmy pełni energii, a o innych czujemy się senni i nie możemy się skoncentrować? Wszystkiemu winien 24-godzinny cykl aktywności naszego organizmu. Warto wiedzieć, jak przebiega, chociażby po to, by ułatwić sobie życie.

5-7 Czuły poranek
To czas, kiedy temperatura ludzkiego ciała jest najniższa, to o tej porze budzimy się najczęściej zmarznięci, jeśli zdarzy nam się w nocy odkryć. Od 5 rano temperatura ludzkiego ciała zaczyna się jednak stopniowo podnosić. W tym samym czasie hormony płciowe pracują z największą w ciągu doby aktywnością. Przez następne trzy godziny bardzo wiele osób ma największą ochotę na seksualne zbliżenie z partnerem.

Według medycyny chińskiej od godziny 5 do 7 rano najefektywniej pracuje jelito grube. I dlatego jest to najbardziej odpowiednia pora, by udać się do toalety. Kto lubi całonocne imprezy, powinien wiedzieć, że warto je zakończyć, nim wybije 6 – o tej porze nikotyna i alkohol najbardziej nam szkodzą.

Jeśli jednak ktoś lubi wcześnie wstawać – już o 6 może zabrać się do pracy, bo o tej porze wykona ją najszybciej i z najlepszym efektem. To dlatego, że organizm jest w tym czasie pobudzony, serce bije szybko i wzrasta ciśnienie krwi. Nie jest to natomiast ulubiona pora osób chorujących na sztywniejące zapalenie stawów kręgosłupa – z badań wynika, że w godzinach 6-9 rano odczuwają one największy ból.

reklama

7-9 Jedz, ale nie pij
Od 7 rano warto zacząć myśleć o śniadaniu, bo układ pokarmowy właśnie zaczął produkować enzymy. Przez następne dwie godziny ludzki żołądek wydziela najwięcej w ciągu doby soków trawiennych. Także według medycyny chińskiej czas między 7 a 9 rano to okres największej aktywności tego organu. Śniadanie powinno być obfite, by zapewnić organizmowi energię. To dlatego w tym czasie układ pokarmowy i przemiana materii są najszybsze, a węglowodany przerabiane są na energię, a nie na tłuszcz. Zwolennicy suto zakrapianych posiłków (na przykład świątecznych) powinni jednak wiedzieć, że alkohol do śniadania (nawet jeśli jest to niewinny kieliszek wina) nie jest dobrym pomysłem. Alkohol o tej porze przenika do krwi dwa razy szybciej! Kto choruje na reumatoidalne zapalenie stawów, musi być przygotowany na to, że dolegliwości bólowe mogą być dwukrotnie większe niż o innych porach dnia.

Eko życie9-11 Pora na coś słodkiego
Ostrożne powinny być w tym czasie osoby nerwowe – bo wtedy przydarza się trzykrotnie więcej ataków serca niż 12 godzin później. Powód jest prosty: produkcja hormonów stresu (adrenaliny, noradrenaliny oraz kortyzolu) osiąga właśnie najwyższy poziom. Właśnie dlatego jest to też najbardziej nieprzyjemny czas dla osób cierpiących na depresję i sezonowe obniżenie nastroju. Według medycyny chińskiej jest to też najlepsza pora na to, by zjeść coś słodkiego, ponieważ w tym czasie najwydajniej pracuje trzustka, a ilość insuliny i enzymów trawiennych jest wystarczająca, by strawić tego typu pokarm. Z badań wynika też, że jest to dobry czas na dokonywanie rozmaitych obliczeń – wtedy właśnie mamy największą szansę na to, że wynik naszych rachunków będzie prawidłowy.

11-13 Czytaj, słuchaj, dyskutuj
Jeśli chcemy się czegoś szybko nauczyć na pamięć i nie zależy nam, żeby pamiętać to zbyt długo, zacznijmy właśnie teraz. Około 11 przed południem najlepiej działa pamięć krótkoterminowa.
Jest to też dobry moment na wszelkie wymagające dużego wysiłku fizycznego prace i na ćwiczenia. O tej porze organizm dobrze daje sobie radę również z obciążeniami psychicznymi. Jednym słowem, możemy wtedy góry przenosić.
Medycyna chińska tłumaczy ten przypływ sił witalnych tym, że od godziny 11 do 13 najwydajniej pracuje ludzkie serce. A ponieważ to serce, pompując krew, zaopatruje mózg i mięśnie w niezbędne składniki, zarówno w sferze fizycznej, jak psychicznej jesteśmy wtedy najsilniejsi. Trzeba więc o tej porze coś zjeść, ale raczej nie należy pić alkoholu, bo to czas najmniejszej w ciągu doby aktywności wątroby. Jeśli teraz wypijemy drinka – alkohol bardzo szybko uderzy nam do głowy .
Z badań statystycznych wynika również, że około południa dobrze jest podyskutować, poczytać albo posłuchać wykładu. W tym czasie mamy najlepszą sprawność w analizowaniu informacji słownych.

13-15 Utnij sobie drzemkę
Czas na odpoczynek. Tak naprawdę to najlepiej byłoby zdrzemnąć się choć przez kwadrans. O tej porze często stajemy się bowiem senni i mniej wydajni. Wyliczono, że efektywność pracowników spada około godziny 14 średnio o 20 procent.
Brakuje nam energii, bo wątroba zatrzymuje w tym czasie będący jej źródłem glikogen. Także o tej porze najczęściej zaczynają się migreny. Jeśli nie musimy, nie siadajmy wtedy za kółkiem, bo ze statystyk wynika również, że o tej porze przydarza się najwięcej stłuczek i kolizji samochodowych. Według medycyny chińskiej między godziną 13 a 15 najbardziej aktywne jest jelito cienkie. W tym czasie następuje najefektywniejsze wchłanianie substancji odżywczych uzyskanych ze strawionego pokarmu.

15-17 Czas na dentystę albo lekcje języka obcego
Przypływ energii. Wzrasta temperatura ludzkiego ciała – w tych godzinach jest najwyższa. O tej porze dobrze jest wybrać się na gimnastykę albo pojeździć na rowerze, albo zabrać się do pracy, która wymaga wysiłku fizycznego. Również wszelkie zajęcia wymagające dokładności i skupienia wykonamy wtedy z powodzeniem. Jest to też dobry czas na wizytę u dentysty albo u kosmetyczki, bo najmniejsza jest wrażliwość skóry i zębów. W tych godzinach najlepiej uczyć się języków, bo nasza pamięć długoterminowa jest w najlepszej formie. Jeżeli chcemy się na coś zaszczepić, wybierzmy się na zastrzyk około 16 – z badań wynika bowiem, że o tej porze w ludzkim organizmie jest najwyższy poziom przeciwciał.
Według medycyny chińskiej między 15 a 17 najbardziej aktywnym organem jest pęcherz moczowy. Terapeuci ostrzegają, że jeśli w tych godzinach często odwiedzamy toaletę, może to być oznaką słabej pracy tego narządu.

17-19 Możesz pójść na drinka
Podnosi się ciśnienie. Ze statystyk wynika, że w tych godzinach mamy największą szansę na to, że pobijemy jakiś sportowy rekord. Inne badania wskazują na to, że o tej godzinie ludzie mają największe poczucie szczęścia, a także największą tolerancję na alkohol. Może więc ci, którzy po pracy lubią wyskoczyć na drinka, wykazują się intuicją? Według medycyny chińskiej między 17 a 19 najbardziej aktywne są nerki i nadnercza. Efektem aktywności nadnerczy jest wyostrzenie zmysłów – lepiej słyszymy, czujemy zapachy i smaki.

19-21 Zadbaj o urodę
Ciśnienie krwi się obniża, puls staje wolniejszy, a mózg – mniej wydajny. Szczyt aktywności mamy już za sobą. Czas zwolnić. Można poświęcić ten czas na przykład na zabiegi kosmetyczne, takie jak piling, bo właśnie w tym czasie skóra samoczynnie się łuszczy, a pomagając jej pozbyć się martwych komórek naskórka, uczynimy ją gładką i promienną. Według medycyny chińskiej w tym czasie najaktywniejszy jest krwiobieg, a jeśli o tej porze bywa nam zimno, może to być oznaka kłopotów z krążeniem.

21-23 Kąpiele i relaks
Około 22 w organizmie człowieka wzrasta stężenie melatoniny, powodującej odczucie znużenia. Najniższy w ciągu doby jest poziom hormonów stresu. W tym czasie najlepiej wziąć ciepłą kąpiel i zacząć się szykować do snu.
O tej porze nie należy się natomiast zabierać do późnej kolacji, bo układ pokarmowy także szykuje się do spania i nie strawi wszystkiego, co zjemy. Przemiana materii staje się wolniejsza. Z badań wynika też, że w tych godzinach najczęściej męczy nas zgaga.

23-4 Pora regeneracji
Wtedy, rzecz jasna, najlepiej już spać, szczególnie jeśli zależy nam na dobrym zdrowiu i urodzie. To czas regeneracji komórek, a sen wspiera ten proces. Choć poziom hormonów stresu jest niski, z badań wynika, że około 12 w nocy najłatwiej nas przestraszyć. Jeśli śpimy, funkcje naszego ciała nadzoruje wegetatywny układ nerwowy. Organizm się regeneruje. Około godziny 2 w nocy na najwyższych obrotach pracuje wątroba, a około 4 mamy najniższe w ciągu doby ciśnienie. Jest to też czas, kiedy komórki systemu odpornościowego są najbardziej aktywne.


Magda Patryas
Fot. Shuterstock.com

Źródło: Wróżka nr 3/2010
Tagi:
Już w kioskach: 2020

Pozostań z nami w kontakcie

mail fb pic YouTube

sklep.astromagia.pl