Parasol z roślin

Kosmetyki przeciwsłoneczne – zarówno te z filtrami chemicznymi, jak i mineralnymi nie są idealne. Filtry chemiczne mogą uczulać, a na dodatek zanieczyszczają środowisko.

Parasol z roślinZ kolei filtry mineralne łatwo się ścierają i pozostawiają na powierzchni skóry białawy film. Dlatego warto zainteresować się kosmetykami z dodatkiem filtrów roślinnych. Producenci poszukując idealnego preparatu na słońce, odkryli bowiem, że substancje o właściwościach pochłaniania bądź odbijania promieni UV ma wiele roślin. Roślinna ochrona jest co prawda dość niska – najwyżej 4-6 SPF, jednak choć substancje te nie mają na tyle wysokich filtrów, by stanowić alternatywę dla faktorów chemicznych i mineralnych, warto używać preparatów z ich dodatkiem. Dlaczego? Bo kosmetyki przeciwsłoneczne z wyciągami z roślin lub olejkami zarówno chronią, jak i dostarczają porcji antyutleniaczy oraz składników pielęgnacyjnych i wzmacniających szyki obronne skóry. Takie wyciągi roślinne stosują firmy produkujące kosmetyki ekologiczne, ale nie tylko.

Jakich składników szukać w kosmetykach na lato


Masło shea (albo inaczej Karite). Jest to substancja uzyskiwana z drzewa masłowego. W pewnym stopniu chroni ona przed promieniowaniem UV, ale jej główną zaletą jest to, że znakomicie natłuszcza skórę. Masło shea jest więc pożądane zarówno jako składnik kremu do opalania, jak i preparatów stosowanych po wysuszających skórę kąpielach w morzu i basenach. Zawiera ono kwasy tłuszczowe podobne do tych, które są w naskórku. Łatwo się wchłania i skóra bardzo je lubi. Masło działa kojąco, uspokoi zaczerwienioną i podrażnioną skórę.

Masło kakaowe ma podobne właściwości. Uzyskuje się je z nasion kakaowca. Zawiera prawie identyczny zestaw kwasów tłuszczowych, co masło shea i jest przez większość osób bardzo dobrze tolerowane. Masło kakaowe nawilża i natłuszcza skórę. Poza tym sprawia, że staje się ona gładka, dobrze napięta i nabiera pięknego, naturalnego połysku.

reklama

• Cenne są także oleje. Sezamowy bardzo dobrze nawilża, więc jest niezastąpiony dla przesuszonej skóry i poprawia ukrwienie. Rokitnikowy bogaty jest w witaminę E i świetnie działa regenerująco oraz kojąco. Olej z orzechów włoskich z witaminami A, B i E zapobiega powstawaniu zmarszczek. Olej z orzechów laskowych wzmacnia naczynia krwionośne i przyspiesza regenerację naskórka. Olej z orzechów makadamia pokrywa skórę warstewką tłuszczu podobnego do naturalnego sebum. Świetnie pielęgnuje łuszczący się naskórek. Olej babassu, wytłaczany z nasion palmy atalia składem przypomina kokosowy. Natłuszcza i chroni przed wysuszającym działaniem wiatru i wody. Olej z awokado ma cały zestaw witamin i kwasów tłuszczowych. Radzi sobie z wolnymi rodnikami, hamuje ucieczkę wody ze skóry, powstrzymuje alergię i łagodzi podrażnienia. Olej jojoba, bogaty w witaminę E, bardzo lekki, przyda się wszystkim paniom, które mają raczej tłustą skórę. Zabezpieczy ją przed odwodnieniem i zmiękczy. Olej arachidowy z pełnym zestawem kwasów tłuszczowych, mocno natłuszczający – ochroni, nawilży i natłuści bardzo suchą skórę. Oliwa z pierwszego tłoczenia na zimno, prócz tego, że jest naturalnym (niezbyt wysokim) filtrem UV, dzięki zawartości przeciwutleniaczy działa na skórę odmładzająco.

Wyciąg z korzenia tarczycy bajkalskiej. Roślinka rośnie głównie w Chinach i jest bardzo obiecująca. Zawiera cenne flawonoidy, które mają zdolność pochłaniania promieni UV. Dodatkowo działają jako antyutleniacze i likwidują od razu agresywne cząsteczki powstające przy kontakcie promieni ultrafioletowych ze skórą.

Wyciąg z arniki górskiej. Jest cenny zwłaszcza dla osób z cerą naczynkową, bo chroni i wzmacnia wrażliwe na rozgrzewanie naczynka krwionośne. Zmniejsza zaczerwienienia i łagodzi podrażnienia skóry. Ma także
niewielkie właściwości anty UV.

Juglon. Barwnik z liści i łupinek orzecha włoskiego. Można go znaleźć w balsamach tonujących. W pewnym stopniu pochłania promieniowanie UV i nadaje ładną, lekko brązowawą barwę skórze.

• Pewne właściwości ochronne mają też: gamma oryzanol z owsa lub ryżu, kwas ferulowy z kory, igieł i nasion drzew iglastych oraz ryżu, kukurydzy, pszenicy i żyta, a także beta-glukan z owsa, kwas cynamonowy uzyskiwany z kory cynamonowca, Balsam Tolu uzyskiwany z drzewa rosnącego w Peru, żywica styrax z drzewa Styrax tonkiensis oraz salicylany z kwiatów tawuły. Część z tych składników stosowana jest w kremach pielęgnacyjnych, bo znacznie więcej niż w bojach z promieniami UV mogą one zdziałać w ochronie i nawilżaniu skóry. Beta-glukan zabezpiecza przed trudnymi warunkami klimatycznymi, na przykład ostrym wiatrem czy słoną wodą. Gamma oryzanol jest wspaniałym antyutleniaczem i wspomaga walkę z przebarwieniami.


Tekst: Anna Ławniczak
Fot.: Corbis



Zrób to sama

Korzystając ze składników roślinnych, możesz przygotować sobie kosmetyki, które będą pielęgnowały wystawianą na słońce skórę i dadzą jej lekką ochronę.

SŁONECZNY OLEJ SEZAMOWY
Weź 21/2 łyżki oleju sezamowego, tyle samo oleju kokosowego oraz 4 łyżeczki oleju z pestek winogron, a także 40 kropli olejku petitgrainowego i 5 kropli olejku lawendowego. Dobrze wymieszaj wszystkie składniki, potrząsając słoikiem lub buteleczką.

PIELĘGNACYJNY LOTION Z MASŁA KAKAOWEGO

Lotion działa łagodząco i nawilżająco. Przyda się po kąpieli słonecznej, ale też może służyć jako codzienny balsam do ciała. Przygotowanie wymaga nieco więcej zachodu niż produkcja olejku do ciała.
Weź 1/2 filiżanki masła kakaowego, dodaj łyżkę lanoliny i 5 łyżeczek oleju z kiełków pszenicy. Rozpuść to wszystko i zmieszaj, podgrzewając w kąpieli parowej (miseczkę żaroodporną włóż do garnka z wodą i podrzewaj). Osobno podgrzej 3 łyżki wody i rozpuść w niej łyżkę miodu, dodaj do tego 1/2 łyżeczki boraksu (będzie konserwantem). Dodawaj po łyżce miód z wodą i boraksem do rozpuszczonego masła kakaowego, cały czas mieszając. Na koniec dodaj po 5 kropli olejku sandałowego i ylang-ylang. Przechowuj balsam w szklanej butelce w lodówce (przetrwa około 3 tygodni). Przed użyciem wstrząśnij.

KOJĄCY BALSAM ALOESOWY
2 łyżki żelu aloesowego zmiksuj z 15 kroplami tynktury nagietkowej. (Robi się ją, zalewając mocno upchane w słoiku kwiaty nagietka lekarskiego alkoholem zmieszanym z wodą w proporcji 1 : 5. Ilość płynu zależy od wielkości słoika. Odstaw zamknięty słoik na dwa tygodnie. Potem odciśnij kwiaty przez gazę i przefiltruj płyn przez filtr do kawy. Przechowuj w ciemnej butelce).

MASKA DO WŁOSÓW Z OLEJU KOKOSOWEGO
Bardzo się przyda przesuszonym po kąpielach słonecznych i wodnych włosom. Weź łyżkę oleju kokosowego i rozpuść w kąpieli parowej. Dodaj lyżeczkę oleju rokitnikowego i dobrze wymieszaj. Nałóż ciepły olej na włosy, dokładnie wcierając w pasma. Owiń głowę folią, następnie ręcznikiem. Trzymaj odżywkę 20 minut. Potem umyj włosy.

Źródło: Wróżka nr 6/2009
Tagi:
Już w kioskach: 2020

Pozostań z nami w kontakcie

mail fb pic YouTube

sklep.astromagia.pl