Jesienią zazwyczaj rzadko tryskamy szampańskim humorem. Ale nasze samopoczucie wcale nie musi być takie, jak pogoda za oknem. Są trzy rzeczy, które działają niczym czarodziejska różdżka. To śmiech, światło i kolor.
W jesienne dni, nawet w samo południe, natężenie promieni słonecznych jest aż sto razy mniejsze niż latem. Nie wpływa to na nas najlepiej. Im ciemniej, tym bardziej spada w organizmie ilość serotoniny, neuroprzekaźnika dobrego humoru. W efekcie stajemy się ospali i mało dynamiczni, a co szósta osoba ma fatalny nastrój. Często odczuwasz zmęczenie, niewyspanie i rozdrażnienie? To może być początek jesiennej depresji. Oto, jak możesz sobie pomóc.
Komiczna apteczka
15 sekund serdecznego śmiechu zmniejsza w organizmie poziom kortyzolu, hormonu stresu i obniża ciśnienie krwi, a podnosi ilość serotoniny, wprowadzając nas w stan euforii.
» Zawsze trzymaj pod ręką książkę z żartami, dowcipami rysunkowymi, kolekcjonuj kawały, zbieraj kasety wideo z ulubionymi komediami. Kiedy będziesz w gorszym nastroju, skorzystaj ze swojej "śmiesznej" apteczki. Kilka wybuchów śmiechu rozjaśni świat i przestanie on być taki nieprzyjazny.
W tęczy kolorów
Jeśli chcesz poprawić sobie humor w domu czy w pracy, ustaw na biurku bukiet pomarańczowo-czerwonych kwiatów lub umieść w lampce kolorową żarówkę.
Intensywne barwy wywierają silny wpływ na psychikę, wywołując pozytywne emocje:
» Granat
Uspokaja i daje poczucie bezpieczeństwa, zwalnia oddech i puls oraz obniża ciśnienie krwi.
» Błękit i zieleń
Ułatwiają koncentrację i odprężają, są to kolory, przy których można i odpoczywać, i pracować.
» Oranż i czerwień
Pobudzają, ożywiają i dodają energii.
» Żółty
Podnosi nastrój, wyzwalając z przygnębienia.
reklama
Światłość w pełni dostępna Rozjaśniaj pokój, w którym przebywasz, jak największą ilością lamp. Autor książki "Światło - medycyna przyszłości" dr Jacob Liberman twierdzi, że fototerapia to najlepszy sposób na radzenie sobie z brakiem odporności i depresjami. Poleca też korzystanie dwa razy w tygodniu z nowoczesnego solarium.
» Kąpiel w ultrafiolecie 3 minuty spędzone w solarium powodują wzrost stężenia tlenu we krwi, poziomu serotoniny i hormonów seksu. Te zmiany podnoszą naszą witalność.
» Fototerapia Możesz zaopatrzyć się w lampę do fototerapii.
Ma ona płaski ekran emitujący białe światło o natężeniu równym promieniowaniu słonecznemu w środku lata. Wystarczy kilka seansów naświetlania, by zdecydowanie lepiej się poczuć.
Sprzymierzeńcy pogody ducha Witamina B1 - zmniejsza depresję i niepokój
Kwas pantotenowy - łagodzi napięcia emocjonalne
Witamina C - zwalcza stres
Witamina E - uczestniczy w dostarczaniu tlenu do mózgu
Cynk - zapewnia prawidłową pracę komórek mózgowych
Magnez - zwalcza stres, napięcie nerwowe, stany lękowe
Mangan - zmniejsza rozdrażnienie i podenerwowanie
Witamina B6 - współuczestniczy w wytwarzaniu neuroprzekaźnika szczęścia
Odjazdowe zapachy Wdychanie olejków delikatnie rozpylonych w powietrzu silnie pobudza ośrodki mózgowe:
» Cytrynowy aktywizuje korę mózgową i zwiększa wydzielanie hormonów radości.
» Różany wyraźnie ożywia i poprawia samopoczucie,
warto też wiedzieć, że leczy nas z uczucia zazdrości.
» Pomarańczowy działa antydepresyjnie i sprawia, że mamy słodkie sny.
Rozweselający dziurawiec Nalewka z tego zioła, pita regularnie jesienią, działa jak różowe okulary i poprawia humor. Takiego działania nie mają jednak napary, tylko wyciągi alkoholowe.
Przepis na domowej roboty nalewkę: 10 g dziurwca zalej 500 ml spirytusu, zamknij butelkę i odstaw na 14 dni. Pij 30 kropli rozcieńczonych w 1/4 szklanki wody trzy razy dziennie między posiłkami.
Dieta dobrego humoru Zacznij inaczej się odżywiać, gdyż w jedzeniu znajdują się naturalne składniki wpływające na psychikę. Największe ilości tryptofanu, z którego powstaje serotonina, zawierają takie potrawy, jak:
indyk, chleb, mleko, ser żółty.
Zielone warzywa zawierają chlorofil, w którym jest cytorfina. Za "warzywa dobrego humoru" uchodzą szpinak, zielona sałata, papryka i jarmuż.
» W piwie znajdują się substancje przypominające morfinę.
» Banany zawierają serotoninę - euforyzujący neuroprzekaźnik.
» Czekolada i wyroby czekoladowe dostarczają andaminy, która działa na mózg podobnie jak haszysz (oczywiście z o wiele mniejszym natężeniem), dlatego po słodkości warto sięgnąć szczególnie w chwilach smutku.
Małgorzata Kłeczek
fot.: be&w, ilustr.: Smok
dla zalogowanych użytkowników serwisu.