Zazwyczaj bóle stawów są skutkiem rozwijającej się choroby reumatycznej, w skrócie zwanej reumatyzmem. Pod tym popularnym określeniem kryje się około 400 różnych schorzeń, dotyczących układu ruchu: stawów, ścięgien, więzadeł i mięśni.
Wszystkie one mają jednak wspólną cechę: im wcześniej się je wykryje i zacznie leczyć, tym większe masz szanse na utrzymanie fizycznej sprawności. Dolegliwości reumatyczne mogą się pojawić w każdym okresie życia. Obrzęk, zaczerwienienie i poranna sztywność stawów to typowe sygnały wczesnego ostrzegania.
Najczęściej występuje reumatoidalne zapalenie stawów (tak zwane RZS), przy czym trzykrotnie częściej atakuje ono kobiety. Nieleczona choroba powoduje trwałe zmiany, zwłaszcza w stawach dłoni, co objawia się przykurczem palców i zanikiem drobnych mięśni. Niszczy to precyzję ruchów.
Natomiast choroba zwyrodnieniowa stawów rozpoczyna się w późniejszych latach. Powoduje ją zużywanie się wyściełających stawy chrząstek, które tracą elastyczność, powodując ból przy każdym ruchu. Ta choroba atakuje zwłaszcza najsilniej obciążone stawy, jak biodrowy czy kolanowy. Pierwszym jej sygnałem jest głośny trzask podczas zginania kolana.
Przemienna kąpiel rąk
Zalecana jest przy zmianach zwyrodnieniowych w stawach międzypaliczkowych dłoni.
Do jednej miski wlej jak najzimniejszą wodę, do drugiej gorącą (ale nie parzącą). Do obu misek dodaj 3 krople olejku świerkowego lub z sosny karłowatej. Obie ręce (do łokci) zanurz na 5 minut w ciepłej wodzie, następnie włóż na 10 sekund do zimnej. Zabieg powtórz dwukrotnie, zakończ go zimną kąpielą. Strzep z rąk wodę – nie wycieraj ich.
Lędźwie pod strumieniem
Polewanie tej części ciała likwiduje wszelkie skurcze i zesztywnienia mięśni oraz poprawia ukrwienie. Skieruj strumień prysznica na miejsce pomiędzy górną krawędzią miednicy a pośladkami. Rozpocznij polewanie wodą nieco chłodniejszą niż temperatura ciała, a zakończ gorącą. Zabieg powinien trwać kilka minut.
dla zalogowanych użytkowników serwisu.