Specjalistami w stawianiu takich diagnoz są lekarze medycyny chińskiej, mongolskiej i tybetańskiej. Warto wiedzieć, że pierwsze symptomy wielu schorzeń pojawiają się często w miejscach odległych od chorego narządu, między innymi na języku.
Ważne, że chorobę można wykryć, zanim jeszcze na dobre się rozwinie. Również wszystkie dolegliwości nękające nas latami, czyli przewlekłe, uwidaczniają się na języku. Szczególnie charakterystyczne są zmiany na jego powierzchni przy chorobach układu trawiennego, a więc żołądka, wątroby i jelit. Nieprawidłowy sposób odżywiania, który jest grzechem większości z nas, prowadzi do kwasicy (kwaśnego odczynu krwi), będącej przyczyną wielu chorób układu trawiennego, nerwowego, a także serca. Często zdarza się tak, że ktoś latami leczy się na serce, gdy w istocie szwankuje mu wątroba. Nieleczona sprawia, że zaczynają się kłopoty z sercem. Gdy rozprawimy się z niedomaganiem wątroby, które można wyczytać z języka, dolegliwości sercowe mijają jak ręką odjął.
Lekarze medycyny orientalnej stworzyli mapę języka. Według nich na nasadzie znajduje się strefa nerek i pęcherza moczowego, główna zaś, środkowa część obrazuje pracę żołądka i śledziony. Tylny lewy i prawy brzeg odpowiadają wątrobie, przednie brzegi płucom, a koniuszek – sercu. Zdrowy język jest blado-czerwony, dobrze nawilżony, gładki, o nie popękanej powierzchni. Na jego powierzchni znajduje się cienki biały nalot, nieco grubszy na nasadzie. Zmiany w kolorze, opuchnięcia czy zagłębienia lub bruzdy świadczą o nieprawidłowym funkcjonowaniu wewnętrznych organów ciała.
Ostrożnie z kolczykami!
Przekłuwanie języka może wywołać infekcję. Piercingu powinny też unikać osoby z plombami amalgamatowymi, ponieważ metal w połączeniu z nimi sprawia, że w jamie ustnej zaczyna płynąć słaby prąd elektryczny. Powoduje on powolne niszczenie amalgamatu i rozwój próchnicy.
dla zalogowanych użytkowników serwisu.