Pierwsze wiadomości o tym, że Tutanchamon nie umarł naturalną śmiercią, pojawiły się pod koniec 1969 roku.
Wykonano wówczas serię zdjęć rentgenowskich mumii faraona, które wykazały, że w chwili zgonu miał on niewiele ponad 19 lat, a zmarł na skutek uszkodzenia czaszki. Stwierdzono odprysk kości w części potylicznej i oderwanie kostnej przegrody nosa. Wiele wskazywało, że młody monarcha zginął od uderzenia ciężkim przedmiotem w tył głowy.
W latach 80. XX wieku tezę o morderstwie dokonanym na Tutanchamonie potwierdzili dwaj amerykańscy detektywi sądowi, Gregory Cooper i Mike King. Ich zdaniem faraon został zaatakowany toporkiem, a ułożenie rany w stosunku do reszty ciała wskazuje, że stało się to podczas snu. Władca musiał tej nocy spać na brzuchu, gdyż silne uderzenie w głowę pociągnęło za sobą złamanie nosa i wciśnięcie kostnej przegrody nosowej do wnętrza czaszki.
Hipoteza detektywów doskonale pasowała do czasów, w jakich przyszło Tutanchamonowi panować. Zasiadł on na tronie około 1333 roku p.n.e. Miał wtedy zaledwie 8 lat. Objął władzę po śmierci Amenhotepa IV Echnatona – monarchy, który jednym dekretem zmazał cały panteon egipskich bóstw na czele z prabogiem Amonem i ogłosił, że istnieje tylko bóg słońca Aton.
Wprowadzenie nowej religii było dla mieszkańców doliny Nilu prawdziwym szokiem i wkrótce doprowadziło do wybuchu masowych protestów. Wobec poddanych, którzy sprzeciwiali się nowym porządkom, stosowano represje. Ucierpieli także kapłani – wielu z nich nagle straciło swoją pozycję społeczną, władzę i dochody. Przez dwadzieścia lat w kraju trwał zamęt.
Kiedy Tutanchamon wstąpił na tron, nastąpiła kolejna rewolucja. Nieletni faraon pod wpływem doradców postanowił przywrócić do łask obalone bóstwa egipskie. Tysiące robotników zeskrobywało z monumentów imię Atona. I znowu jedni tracili władzę, a inni ją odzyskiwali.
dla zalogowanych użytkowników serwisu.